Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szprotawie społecznicy posprzątali wejście do Parku Słowiańskiego!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Społecznicy sprzątali Park Słowiański w Szprotawie
Społecznicy sprzątali Park Słowiański w Szprotawie UM Szprotawa
Park w Szprotawie jest piękny, a dzięki mieszkańcom również czysty. W sobotni poranek 9 marca 2024 grupa mieszkańców Szprotawy postanowiła posprzątać wejście do Parku Słowiańskiego, w którym biegnie ścieżka starożytnych Bobrzan. Podobne akcje miały miejsce w poprzednich latach. Brali w nich udział zarówno dorośli jak też dzieci - społecznicy, którym leży na sercu dobro przyrody i ich otoczenia.

Zobaczcie film o Parku Słowiańskim w Szprotawie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Czyn społeczny w Szprotawie

Społecznicy ze Szprotawy zebrali się w sobotę 9 marca 2024 w Parku Słowiańskim. Zebrali znalezione śmieci, ale również uprzątnęli schody prowadzące z kładki do parku, zagrabili liście, odnowili główną alejkę i zasypali dziury.
Dzieci dotrzymywały tempa dorosłym. - Pracom z podziwem przyglądali się inni mieszkańcy miasta - opowiada Maciej Boryna z U Szprotawa. - Miejmy nadzieję, że wysiłek mieszkańców zostanie uszanowany. Zmorą naszych parków są bowiem słabeusze, którzy potrafią przynieść ze sobą pełne butelki i puszki, ale nie potrafią zabrać ze sobą już tych lżejszych, opróżnionych.

Las komunalny w Szprotawie

Park Słowiański to w istocie las komunalny Nadleśnictwa Szprotawa, od 2007 roku chroniony w formie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Zajmuje powierzchnię blisko 100 ha. Kiedyś należał do miejscowego klasztoru Magdalenek. Jego piękno opisywał Heinrich Laube, znany niemiecki pisarz, urodzony w Szprotawie. Gościł tu księcia Pücklera, twórcę słynnego Parku Mużakowskiego. W parku znajduje się olbrzymi ostaniec erozyjny i jednocześnie stanowisko archeologiczne zwane „Grodem Chrobry”, a potocznie „górką miłości”. Według archiwalnych danych, miało to być starożytne miejsce składania ofiar. Obecnie park stanowi popularne miejsce spacerów, treningów biegowych i przejażdżek rowerowych.
Za moment do użytku mieszkańców i turystów zostanie oddane pierwsza w regionie ścieżka archeologiczna, o nazwie „Starożytni Bobrzanie”.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szprotawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto