Na murach zakładów karnych w Lubelskiem powstały murale ku czci Żołnierzy Wyklętych. Zobacz zdjęcia

Patrycja Wójtowicz
Patrycja Wójtowicz
Mural na murze Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Zamościu fot. Fundacja im. Kazimierza Wielkiego
Na murach zakładów karnych w Lublinie, Opolu Lubelskim i Zamościu powstały trzy nowe murale, poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wszystko w ramach projektu Fundacji im. Kazimierza Wielkiego - „Resocjalizacja przez patriotyzm”.

- Program „Resocjalizacja przez patriotyzm” ma na celu propagowanie wzorców postaw obywatelskich i patriotycznych na podstawie tradycji Żołnierzy Wyklętych i polskiego podziemia niepodległościowego wśród osób osadzonych w zakładach karnych na terenie województwa lubelskiego - podkreśla pomysłodawca projektu i prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie, Karol Wołek.

W ramach tej inicjatywy na ścianach zakładów karnych w Lubelskiem można teraz podziwiać sztukę połączoną z rysem historycznym.

Mural widniejący na murach Aresztu Śledczego w Lublinie złożony jest z 11 mniejszych malunków, których łączna powierzchnia wynosi blisko 100 m2. Przedstawiają one Zamek Lubelski z czasów, w których pełnił rolę największego sowieckiego więzienia w województwie. Na muralu tym widzimy także 10 oficerów podziemnego Wojska Polskiego, którzy w regionie walczyli z okupantami. Są to: gen. bryg. Zygmunt Broniewski (ps. „Bogucki”), mjr Marian Bernaciak (ps. „Orlik”), mjr cc. Hieronim Dekutowski (ps. „Zapora”), mjr Franciszek Przysiężniak (ps. „Ojciec Jan”), kpt. Zdzisław Broński (ps. „Uskok”), kpt. Stanisław Łukasik (ps. „Ryś”), kpt. Adam Mirecki (ps. „Adaś”), kpt. Wincenty Sowa (ps. „Vis”), por. Leon Cybulski (ps. „Znicz”), por. Henryk Lewczuk (ps. „Młot”).

Mural w Opolu Lubelskim upamiętnia natomiast zwycięską bitwę w Lesie Stockim z 24 maja 1945 r. Walka ta toczyła się między żołnierzami polskiego podziemia niepodległościowego pod dowództwem mjr. Mariana Bernaciaka (ps. „Orlik”), a znacznie większymi siłami okupanta sowieckiego. Mimo przewagi liczebnej wroga, to Polacy wyszli z tej bitwy zwycięsko.

Czytaj także

Z kolei mural, jaki powstał na murze Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Zamościu, mieszczącego się przy ul. Hrubieszowskiej składa się z 8 malowideł, których łączna powierzchnia wynosi około 60 m2. Widoczny jest na nich klasztor oo. bernardynów w Radecznicy, pełniący funkcję ośrodka konspiracji niepodległościowej w czasie okupacji sowieckiej. Na muralu uwieczniono również postaci 7 oficerów podziemnego Wojska Polskiego. Są to podobizny: ppłk. Leonarda Zuby-Zdanowicza (ps. „Ząb”), mjr cc. Hieronima Dekutowskiego (ps. „Zapora”), mjr Tadeusza Kuncewicza (ps. „Podkowa”), mjr Franciszka Przysiężniaka (ps. „Ojciec Jan”), por. Stefana Kobosa (ps. „Wrzos”), ppor. Leona Taraszkiewicza (ps. „Jastrząb”), ppor. Józefa Steglińskiego (ps. „Cord”).

Za opracowanie graficzne powstałych murali odpowiedzialna jest Aleksandra Bierzyńska, a za ich namalowanie - Maciej Mazurkiewicz. Ale to nie jedyny przykład działań, jakie podjęła dla osób osadzonych Fundacja im. Kazimierza Wielkiego.

- W ramach programu „Resocjalizacja przez patriotyzm” w latach 2019-2020 zrealizowaliśmy zajęcia edukacyjne dla osadzonych, konkursy literackie i plastyczne, koncerty patriotyczne, ponadto osadzeni otrzymali materiały edukacyjne w postaci publikacji i filmów na temat Żołnierzy Wyklętych. Wspólnie z osadzonymi poddaliśmy renowacji 10 mogił i pomników żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie. Wyposażyliśmy także biblioteki więzienne w publikacje o żołnierzach podziemnego Wojska Polskiego - wylicza Karol Wołek. - Zainteresowanie samych osadzonych przerosło nasze oczekiwania – dodaje.

Projekt został sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014–2020.

Aleksandra Pisula jako Olga Lipińska. "To marzenie dla aktora"

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie