Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia oczami Podkarpacia. Młodzież z Kańczugi z wizytą w Instytucie Pamięci Narodowej [WIDEO]

Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Wideo
od 16 lat
Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kańczudze wzięła udział w spotkaniu historycznym w rzeszowskiej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Słowackiego. Uczniowie zapoznali się z historią Powstania Styczniowego. Zobaczcie wideo.

Z inicjatywy Mirosława Hajnosza - Przewodniczącego Zarządu Osiedla Parkowe oraz Fundacji Misji Obywatelskiej współorganizatorów wydarzenia w dniu 13 czerwca w Kańczudze w Restauracji U w ramach realizacji projektu Historia oczami Podkarpacia - Powstanie styczniowe 1863-1864" odbyło się seminarium tematyczne na temat Powstania Styczniowego. Prelekcję dla zgromadzonych słuchaczy poprowadził Krzysztof Dyrkacz historyk i zarazem Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Władysława Jagiełły w Przeworsku.

W Kańczudze złożono ponadto ponadto symboliczną wiązankę pod tablicą upamiętniającą Powstańców Styczniowych związanych z Kańczugą: Józefa Kellermana – późniejszego właściciela Kańczugi, barona Mieczysława Czechowicza oraz lekarza Sebastiana Macha.

Seminarium poprzedził wyjazd 34 osobowej delegacji do Rzeszowa pod Pomnik Powstańców Styczniowych usytuowany we wschodniej części Starego Cmentarza przy ul. Targowej, gdzie złożono kwiaty oraz wysłuchano wykładu Naczelnika Oddziałowego Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie dr Piotra Szopy na temat historii cmentarza i pochowanych powstańców. Następnie uczestnicy udali się do siedziby Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Słowackiego w Rzeszowie gdzie zwiedzili archiwum oraz uczestniczyli w ciekawym wykładzie przeprowadzonym przez pracowników IPN Agnieszkę Skrzypek, Igora Witowicza, Marcina Zarębskiego i Grzegorza Kołwy. Ponadto zapoznali się z działalnością IPN, z oryginalnymi dokumentami pochodzącymi z zasobu archiwalnego Oddziału IPN w Rzeszowie:

Wśród uczestników wydarzenia byli m.in. uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Kańczudze oraz zainteresowani mieszkańcy.

Projekt pt. "Historia oczami Podkarpacia. Powstanie Styczniowe 1863-1864" Ma na celu wzrost wiedzy uczestników na temat polskiego dziedzictwa kulturowego i historii, a w szczególności dotyczącej upamiętnienia bohaterów i wydarzeń sprzed 160 lat oraz znaczenia Powstania Styczniowego dla polskiej tradycji i narodowego dziedzictwa.

Projekt jest formułą spotkania otwartego dla młodzieży oraz osób dorosłych i składa się z cyklu wywiadów, cyklu seminariów, wyjazdów tematycznych oraz z wyjść do instytucji kultury, które umożliwiają odbiorcom zadania zapoznanie się z opinią profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się działalnością naukową lub praktyczną w omawianych obszarach. Ważna rolą projektu jest również kształtowanie tożsamości narodowej, propagowanie odpowiednich postaw patriotycznych i obywatelskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Historia oczami Podkarpacia. Młodzież z Kańczugi z wizytą w Instytucie Pamięci Narodowej [WIDEO] - Nowiny

Wróć na przeworsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto