ZUS. Nowe uprawnienia dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Andrzej Banaś/archiwum Polska Press
Emerytury i renty działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych mogą wzrosnąć. We wtorek (1 czerwca) weszła w życie nowelizacja przepisów. - Wprowadza nowy rodzaj okresów składkowych liczonych do emerytury lub renty. Rozszerza też grupę osób uprawnionych do świadczenia wyrównawczego – informuje ZUS.

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby, które były represjonowane z powodów politycznych, mają prawo do wyrównania swoich emerytur i rent do kwoty 2501,76 zł brutto.

- Do tej pory świadczenie wyrównawcze przysługiwało pobierającym emerytury, renty inwalidzkie i renty z tytułu niezdolności do pracy. Teraz mogą z niego skorzystać także osoby pobierające renty rodzinne – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Osoby ubiegające się o świadczenie powinny złożyć do ZUS wniosek o (na formularzu ER-SWA) i dołączyć do niego decyzję szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Kolejne zmiany dotyczą okresu składkowego. Okres, gdy opozycjonista nie mógł wykonywać pracy, będzie się teraz wliczał do emerytury i renty tak jak zatrudnienie.

- Okresem składkowym jest czas, gdy taka osoba nie mogła wykonywać swojego zawodu przed 31 lipca 1990 r. na skutek represji politycznych za działania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce – wyjaśnia Korba.

Nowe przepisy pozwalają też korzystniej wyliczać emerytury i renty opozycjonistów. Niektóre okresy ich działania można teraz uwzględnić przy obliczaniu świadczeń w ZUS tak jak pracę z przeciętnym wynagrodzeniem.

- Chodzi o czas, gdy z powodu represji politycznych byli więzieni, internowani, nie mogli pracować lub pracowali na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych nielegalnych w czasach PRL – informuje rzeczniczka ZUS.

Możliwość wyliczenia emerytury lub renty z zastosowaniem przeciętnego wynagrodzenia dotyczy okresów:

  • pozbawienia możliwości wykonywania zawodu przed 31 lipca 1990 r. na skutek represji politycznych za działania na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce,
  • osadzenia w więzieniach lub innych miejscach odosobnienia na terytorium Polski na mocy skazania albo bez wyroku po 31 grudnia 1955 r. za działalność polityczną,
  • świadczenia pracy po 1956 r. na rzecz organizacji politycznych i związków zawodowych, nielegalnych w rozumieniu przepisów obowiązujących do kwietnia 1989 r.,
  • niewykonywania pracy przed 31 lipca 1990 r. na skutek represji politycznych,
  • internowania na podstawie art. 42 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym.

Z tych zmian skorzystają także osoby, którym przysługuje renta rodzinna po działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych.

Osoby, które już pobierają emeryturę lub rentę obliczoną przed 1 czerwca 2021 r., mogą wystąpić o przeliczenie świadczenia. Muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS (formularz ERPO). Trzeba do niego dołączyć decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, która potwierdza powyższe okresy (jeśli ZUS wcześniej takiej decyzji nie otrzymał).

Emerytura lub renta w nowej wysokości będzie przysługiwać od miesiąca zgłoszenia wniosku, nie wcześniej niż od 1 czerwca 2021 r.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie