Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany we władzach Lubelszczyzny po wyborach

Aleksandra Dunajska
Genowefa Tokarska i Krzysztof Hetman
Genowefa Tokarska i Krzysztof Hetman Jacek Babicz
Krzysztof Hetman i Genowefa Tokarska z PSL gabinety marszałka województwa i wojewody na ul. Spokojnej w Lublinie zamienią na miejsca w stolicy, na Wiejskiej. Zmian we władzach regionu może być jednak więcej.

Scenariuszy tego, jak za kilka tygodni będzie wyglądał układ we władzach zawiadujących regionem, jest kilka. O tym, który będzie realizowany, zdecyduje przede wszystkim efekt koalicyjnych negocjacji na szczeblu centralnym. Najbardziej prawdopodobna jest kontynuacja współpracy PO z PSL. To przełoży się układ sił w woj. lubelskim.

Nie oznacza to jednak, że skład zarządu województwa jest nie do ruszenia. Krzysztof Hetman, który zdobył mandat poselski, z pewnością przeprowadzi się na Wiejską. Chyba że, jak mówi się nieoficjalnie, nie otrzyma ministerialnej teki, którą miał mu obiecać Waldemar Pawlak. Sam Hetman nie chce tego komentować.

Czytaj nasz serwis Wybory 2011

- Mogę tylko powiedzieć, że odbieram wiele sygnałów od ludzi, że byłoby lepiej, gdybym pozostał marszałkiem - ucinał dalsze pytania. Gdyby jednak Hetman zdecydował się na pracę w Warszawie, marszałkiem mógłby zostać obecny wicemarszałek Sławomir Sosnowski z PSL.

Nie jest jednak przesądzone, że ludowcy utrzymają fotel włodarza województwa. "Przemeblowania" składu zarządu domagała się już wcześniej Platforma. - Nie chcemy, żeby nadal marszałek i wojewoda byli z PSL - argumentował jeden z polityków tej partii. Jeśli PO udałoby się odzyskać stanowisko marszałka, najbardziej prawdopodobne jest, że ponownie obejmie je Krzysztof Grabczuk, dziś wicemarszałek, któremu nie udało się wejść do Senatu. Jeśli ten scenariusz nie będzie możliwy do przeprowadzenia, PO zażąda "swojego" wojewody. Czy na tę funkcję mogłaby awansować obecna wicewojewoda Henryka Strojnowska z PO? - Mało prawdopodobne - podkreślał inny działacz PO.

Wojewoda Genowefa Tokarska z PSL zostanie posłem. W kuluarach, wśród osób, które mogłyby ją zastąpić, wymienia się m.in. Mariana Starownika, który nie dostał się do Sejmu i Arkadiusza Bratkowskiego, przewodniczącego sejmiku.

Zmiana nastąpi także w samym sejmiku. Jacek Czerniak z SLD, który został posłem, zrobił miejsce byłemu baronowi tej partii Grzegorzowi Kurczukowi. Piotra Szeligę, radnego z Biłgoraja, zastąpi zaś Danuta Łosiewicz.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto