Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Województwo lubelskie: Ponad dwa razy więcej wylotów śmigłowców ratunkowych. Karetki też jeżdżą na okrągło

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na Lubelszczyźnie wylatywały do pacjentów w marcu 38 razy. Dla porównania w styczniu było zaledwie 16 takich misji. Również karetki mają dwa razy więcej kursów, z czego połowa to wyjazdy covidowe.

- Zwiększona liczba lotów niewątpliwie ma związek z panującą w Polsce pandemią koronawirusa. Najpewniej zwiększone zapotrzebowanie na lotnicze zespoły ratownictwa medycznego może wynikać z niedostępności naziemnych, co może być następstwem transportu pacjentów do odległych szpitali, długiego oczekiwania z pacjentami na przyjęcie do szpitali, a także koniecznością dezynfekcji karetek - mówi Justyna Sochacka, rzecznik prasowy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Lubelska załoga LPR wykonała w marcu 38 misji, w lutym - 25, a w styczniu - 16. Baza śmigłowców pogotowia na Lubelszczyźnie znajduje się w Janowicach koło lotniska w Świdniku.

Również karetki notują znaczny wzrost liczby wyjazdów w czasie trzeciej fali koronawirusa. - Mamy dwukrotnie więcej wyjazdów. Z czego co drugi to wyjazd covidowy. Pierwsza grupa osób to pacjenci z potwierdzonym wynikiem zakażenia, u których stan zdrowia się pogorszył. Druga grupa to pacjenci, u których koronawirus wychodzi przypadkowo, np. załoga jedzie do urazu stopy, a w międzyczasie tzw. szybki test wychodzi pozytywny - mówi Paweł Krasowicz, dyspozytor pogotowia w Lublinie.

Również chełmskie pogotowie ma teraz dwa razy więcej pracy. - Co najmniej połowa kursów to wyjazdy covidowe. Zdarza się, że jedna załoga ma 3-4 wyjazdy pod rząd do zakażonych. Zauważamy ostatnio, że szczególnie wśród starszych osób zdarzają się przypadki błędnych pomiarów pulsoksymetrem. Po przyjeździe ratowników z własnym sprzętem, na miejscu okazuje się, że pomiar saturacji jest w normie - tłumaczy Anetta Szepel z chełmskiego pogotowia. Do dyspozycji mają również karetki transportowe, które najczęściej służą do przewożenia chorych między szpitalami. Wykorzystywane są w sytuacji, gdy np. pacjentowi przebywającemu w szpitalu (np. w strefie obserwacyjnej albo na innym oddziale) wychodzi test pozytywny, a nie ma miejsca w tej placówce na oddziale covidowym. - Obsługujemy również karetki wymazowe, które wysyłane są na pobranie wymazu, w szczególności u osób, które nie mają możliwości dostania się do punktu drive thru - dodaje Anetta Szepel.

W województwie lubelskim działają 93 zespoły ratownictwa medycznego. Większość z nich to karetki podstawowe, czyli z ratownikami na pokładzie. 19 karetek ma w swoim składzie lekarza – to tzw. zespoły specjalistyczne. Pod koniec marca w naszym regionie ruszyła centralna dyspozytornia medyczna, która przyjmuje zgłoszenia dla karetek pogotowia ratunkowego. Dyspozytornia powstała z koncentracji czterech istniejących dotąd dyspozytorni – w Białej Podlaskiej, Lublinie, Chełmie i Zamościu.

Ostatniej doby w woj. lubelskim potwierdzono 357 nowych zakażeń koronawirusem, 5 osób zmarło. Wszystkie łózka covidowe były w poniedziałek zajęte w: Janowie Lubelskim, Krasnymstawie, Lubartowie, Łukowie, Szczebrzeszynie, Zamościu oraz w SPSK1, SPSK4, MSWiA w Lublinie. W stolicy województwa dostępnych było dziewięć respiratorów, z czego 6 w szpitalu tymczasowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Województwo lubelskie: Ponad dwa razy więcej wylotów śmigłowców ratunkowych. Karetki też jeżdżą na okrągło - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto