Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiceminister Marcin Romanowski z wizytą w Zamościu. Przekazano maseczki ochronne dla Stowarzyszenia "Krok za krokiem" [Zdjęcia]

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
Marcin Romanowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości uczestniczył w przekazaniu maseczek ochronnych dla Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem" w Zamościu. Maseczki zostały uszyte przez osadzonych w ramach akcji #ResortSprawiedliwosciPomaga.

W ramach akcji #ResortSprawiedliwosciPomaga 27 lipca (w poniedziałek) maseczki wielokrotnego użytku uszyte przez więźniów trafiły Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za Krokiem" w Zamościu.

W przekazaniu maseczek na ręce Marii Król – Przewodniczącej Zarządu Stowarzyszenia udział wzięli: Marcin Romanowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk oraz ppłk Jacek Zwierzchowski – Dyrektor Zakładu Karnego w Zamościu.

„Resort Sprawiedliwości Pomaga” to akcja realizowana we współdziałaniu ze Służbą Więzienną, w którą zaangażowało kilkadziesiąt zakładów karnych w całym kraju, w tym Zakład Karny w Zamościu.

Przekazując 500 maseczek na potrzeby Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za Krokiem” w Zamościu wiceminister Romanowski podkreślił zaangażowanie Służby Więziennej i skazanych w działania pomocowe dla potrzebujących. Wskazując na aspekt resocjalizacyjny procesu szycia maseczek przez osoby pozbawione wolności stwierdził, że te przestępstwa, które popełnili w przeszłości mogą być, jeżeli nie w pełni, to w jakimś sensie wynagrodzone.

– Jeszcze przed pandemią zamojscy osadzeni wielokrotnie pracowali dla Stowarzyszenia "Krok za Krokiem", wykonując prace remontowe – mówił Marcin Romanowski: – Myślę, że to jest wielkie wsparcie dla stowarzyszenia i również element resocjalizacji dla osadzonych, bo rzeczywiście kontakt z osobami niepełnosprawnymi, z dziećmi, bardzo mocno wpływa na osoby skazane.

Minister poinformował, że dotychczas jednostki penitencjarne okręgu lubelskiego w ramach ministerialnej akcji #ResortSprawiedliwościPomaga przekazały na rzecz różnych instytucji ponad 50 tys. maseczek wyprodukowanych przez więźniów.

Dyrektor Zakładu Karnego w Zamościu płk Jacek Zwierzchowski podkreślił istotne znaczenie akcji w całym procesie resocjalizacji więźniów.

Osadzeni szyjąc maseczki czują się potrzebni, uczą się empatii, szacunku dla zdrowia i życia innego człowieka oraz niesienia pomocy w trudnych czasach

– podkreślał ppłk Jacek Zwierzchowski.

Maseczki ochronne zostały uszyte przez pensjonariuszy zamojskiej jednostki penitencjarnej w ramach programów resocjalizacji, służących realizacji celów kary pobawienia wolności w zakresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania chorób zakaźnych, w tym COVID-19.

Pomaganie innym spotkało się z ogromnym zainteresowaniem wśród osadzonych. Skazani z chęcią uczestniczą w zajęciach programów. Starają się bo wiedzą, że zadaniu przyświeca szczytny cel – pomoc innym.

Dyrektor Zakładu Karnego w Zamościu ppłk Jacek Zwierzchowski zwrócił uwagę, że Stowarzyszenie jest kolejną instytucją, która otrzymała wsparcie w zakresie środków ochrony osobistej od zamojskiej jednostki penitencjarnej. Dotychczas maseczki uszyte przez więźniów trafiły m.in. do Sądu Okręgowego w Zamościu, Domu Pomocy Społecznej w Zamościu, Komendy Miejskiej Policji w Zamościu, Domu Dziecka w Zwierzyńcu, Straży Miejskiej w Zamościu, Domu Pomocy Społecznej w Szczebrzeszynie.

Maria Król – Przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia „Krok za Krokiem”, dziękując za wsparcie zaznaczyła, że współpraca z zamojską jednostką penitencjarną trwa już od kilkunastu lat, ponieważ osadzeni z Zakładu Karnego w Zamościu świadczą pracę nieodpłatną na rzecz stowarzyszenia i niejednokrotnie pomagają w trudnych sytuacjach, których jest wiele.

– Utrzymanie reżimu sanitarnego to dla nas ogromny koszt – mówiła Maria Król – Ponad 40 tysięcy miesięcznie trzeba zdobyć pieniędzy, żeby te kilka najbliższych placówek w miarę możliwości zabezpieczyć w najniezbędniejsze środki. Maski są ważne, ale tak naprawdę ważniejsze są dla nas rękawiczki, środki dezynfekcyjne do mycia rąk a także do czyszczenia powierzchni.

Warto przypomnieć, że Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu działa od 1990 roku i jest organizacją pozarządową, zrzeszającą rodziców, opiekunów i przyjaciół dzieci, młodzieży i dorosłych osób z niepełnosprawnością.

Stowarzyszenie prowadzi unikalną w regionie Polski południowo-wschodniej profesjonalną działalność w zakresie zintegrowanej rehabilitacji, edukacji i wsparcia społecznego dzieci, młodzieży i dorosłych osób z niepełnosprawnością, szczególnie z wczesnym uszkodzeniem mózgu. Obejmuje zintegrowaną rehabilitacją, edukacją oraz wsparciem około 2000 osób. Misją Stowarzyszenia jest wspieranie we wszystkich dziedzinach życia osób z niepełnosprawnością oraz ich rodzin, aby umożliwić im pełne uczestnictwo w życiu społecznym i wyrównać szanse w każdym jego aspekcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto