Praca jest wierną kopią obrazu Jana Matejki - Bitwa pod Grunwaldem. Haft został wykonany w skali 1:1. Składa się z 8 mln krzyżyków. Mierzy ponad 4 metry wysokości i prawie 10 metrów szerokości. Haftowane dzieło składa się z 40 części. Dwie z nich wykonała wspólnie z mężem Sławomirem Monika Derecka, hafciarka i wnuczka pochodzącego z Markuszowa poety ludowego Jana Pocka. Nad wykonaniem obrazu pracowało 35 osób z różnych stron Polski. Haftowanie trwało ponad 2 lata.
- Na ogłoszenie o projekcie trafiłam na forum internetowym i włączyłam się do pracy - mówi Derecka. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są Janina i Adam Panek z Działoszyna. Pan Adam zdobywał także sponsorów dzięki którym można było zakupić nici i materiały potrzebne do stworzenia obrazu. Nici dostarczyła brytyjska firma.
Wystawa w ratuszu: Grunwald i Unia Lubelska
Twórcy korzystali z programu komputerowego HaftX, który pozwala na przekształcenie dowolnej grafiki, obrazu, zdjęcia na wzór haftu krzyżykowego lub przygotowanie własnego, niepowtarzalnego schematu wraz z legendą.
Pani Monika haftuje od 14 lat. Są to obrazki na ścianę, okolicznościowe kartki, ale udział w projekcie to zupełnie coś innego. - Niestety nie mamy certyfikatu, że jest to największy ręczny haft na świecie. Musielibyśmy to zgłosić do Księgi Rekordów Guinnesa, ale to koszt około 10-15 tyś złotych. To, że jest to największe tego typu dzieło na świecie wiemy z wpisów do księgi. 4 miesiące temu Chińczycy zrobili haftowany obraz mapy Chin o powierzchni 36 metrów kwadratowych. Nasz obraz ma 40 metrów kwadratowych - mówi Derecka.
Największy taki Grunwald. Bitwa była wielka to i obraz olbrzymi
Premierowy pokaz obrazu odbył się we wrześniu ubiegłego roku. - Haft był prezentowany podczas obchodów 50-lecia Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ma być także wystawiony w Muzeum Narodowym w Krakowie, Brukseli i Berlinie i Wielkiej Brytanii. Na Lubelszczyźnie jest to pierwsza prezentacja obrazu. Stąd dzieło trafi do Ostrowa Lubelskiego, bo w okolicach tej miejscowości mieszka pani Derecka - mówi Sławomir Łowczak, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Markuszowie.
Ekspozycję będzie można oglądać przez tydzień. Od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 19. Obraz będzie udostępniany dla grup zwiedzających. Zainteresowani mogą dzwonić do szkoły i umawiać się na zwiedzanie pod tel 81 881-80-06. W planach twórców bitwy pod Grunwaldem jest kolejna praca. Tym razem ma to być Hołd Pruski.
Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?