W Markuszowie wyhaftowali obraz bitwy pod Grunwaldem

Hanna Bednarzewska
Podobny obraz do tego w Markuszowie wyhaftowały hafciarki z regionu łódzkiego.
Podobny obraz do tego w Markuszowie wyhaftowały hafciarki z regionu łódzkiego. Jakub Pokora
W Markuszowie można oglądać największy na świecie obraz wykonany ręcznie haftem krzyżykowym. To kopia Bitwy pod Grunwaldem. Obraz przyjechał do Markuszowa w piątek po południu. 13 marca będzie go można obejrzeć w Zespole Szkół w Markuszowie na wystawie zatytułowanej "Igłą malowane - Bitwa pod Grunwaldem".

Praca jest wierną kopią obrazu Jana Matejki - Bitwa pod Grunwaldem. Haft został wykonany w skali 1:1. Składa się z 8 mln krzyżyków. Mierzy ponad 4 metry wysokości i prawie 10 metrów szerokości. Haftowane dzieło składa się z 40 części. Dwie z nich wykonała wspólnie z mężem Sławomirem Monika Derecka, hafciarka i wnuczka pochodzącego z Markuszowa poety ludowego Jana Pocka. Nad wykonaniem obrazu pracowało 35 osób z różnych stron Polski. Haftowanie trwało ponad 2 lata.

- Na ogłoszenie o projekcie trafiłam na forum internetowym i włączyłam się do pracy - mówi Derecka. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są Janina i Adam Panek z Działoszyna. Pan Adam zdobywał także sponsorów dzięki którym można było zakupić nici i materiały potrzebne do stworzenia obrazu. Nici dostarczyła brytyjska firma.

Wystawa w ratuszu: Grunwald i Unia Lubelska

Twórcy korzystali z programu komputerowego HaftX, który pozwala na przekształcenie dowolnej grafiki, obrazu, zdjęcia na wzór haftu krzyżykowego lub przygotowanie własnego, niepowtarzalnego schematu wraz z legendą.

Pani Monika haftuje od 14 lat. Są to obrazki na ścianę, okolicznościowe kartki, ale udział w projekcie to zupełnie coś innego. - Niestety nie mamy certyfikatu, że jest to największy ręczny haft na świecie. Musielibyśmy to zgłosić do Księgi Rekordów Guinnesa, ale to koszt około 10-15 tyś złotych. To, że jest to największe tego typu dzieło na świecie wiemy z wpisów do księgi. 4 miesiące temu Chińczycy zrobili haftowany obraz mapy Chin o powierzchni 36 metrów kwadratowych. Nasz obraz ma 40 metrów kwadratowych - mówi Derecka.

Największy taki Grunwald. Bitwa była wielka to i obraz olbrzymi

Premierowy pokaz obrazu odbył się we wrześniu ubiegłego roku. - Haft był prezentowany podczas obchodów 50-lecia Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ma być także wystawiony w Muzeum Narodowym w Krakowie, Brukseli i Berlinie i Wielkiej Brytanii. Na Lubelszczyźnie jest to pierwsza prezentacja obrazu. Stąd dzieło trafi do Ostrowa Lubelskiego, bo w okolicach tej miejscowości mieszka pani Derecka - mówi Sławomir Łowczak, dyrektor Gminnego Domu Kultury w Markuszowie.

Ekspozycję będzie można oglądać przez tydzień. Od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 19. Obraz będzie udostępniany dla grup zwiedzających. Zainteresowani mogą dzwonić do szkoły i umawiać się na zwiedzanie pod tel 81 881-80-06. W planach twórców bitwy pod Grunwaldem jest kolejna praca. Tym razem ma to być Hołd Pruski.

Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie