Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lublinie powstanie bank tlenu. Pierwsze butle przyjadą w najbliższą środę

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Konrad Kozlowski / archiwum
Butle z tlenem magazynowane będą przez straż pożarną przy ul. Grygowej. Taki bank powstaje na wypadek, gdyby któryś ze szpitali miał problemy z dostawą tlenu dla pacjentów.

Banki tlenowe mają pojawić się we wszystkich województwach. W Lublinie będą znajdować się w ośrodku szkolenia PSP przy ul. Grygowej.

- Takie magazyny będą prowadzone przy Państwowej Straży Pożarnej. Początkowo będą to butle 50-litrowe i tzw. transportowe, czyli o pojemności 10 litrów, a następnie będą uzupełniane o te najpopularniejsze, czyli 40-litrowe. Będzie to rezerwa do natychmiastowego wykorzystania, gdyby w którymś szpitalu pojawił się deficyt tlenu - informuje Andrzej Osipowski z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Butle napełniane są obecnie przez Polfę Tarchomin. Pierwsze dostawy butli do lubelskiego magazynu trafią w najbliższą środę, gdzie będą przechowywane, a następnie w razie potrzeby dystrybuowane do szpitali. Bank butli tlenowych powstaje na wypadek sytuacji awaryjnych. Tak było na przykład ponad dwa tygodnie temu w Kraśniku, przez co zakażeni pacjenci musieli być przetransportowani do Lublina.

- Problemy z zaopatrzeniem pojawiają się nie tam, gdzie znajdują się zbiorniki przyszpitalne, ale gdzie są butle z tlenem. Taki magazyn przyda się w sytuacji, jeśli wyczerpuje się tlen, a dostawca, który na co dzień zaopatruje szpital, nie wywiązuje się z zamówienia. Wtedy taki sygnał trafi do koordynatora w urzędzie wojewódzkim, który uruchamia rezerwę i butle z tlenem dostarczane są do tego szpitala - precyzuje Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

W zeszłym tygodniu pojawiła się dla szpitali możliwość składania wniosków o szybkie dofinansowanie na prace modernizacyjne instalacji tlenowych. Z naszego województwa wystąpiło o to 16 szpitali. Łączna wartość to 5 mln zł. - W przeważającej mierze chodzi o postawienie zbiorników dla szpitali, które do tej pory ich nie miały albo o wymianę zbiorników na większe. W paru przypadkach chodzi o wykonanie instalacji tlenowej wewnątrz obiektu, co też jest bardzo ważne ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa tlenowego - tłumaczy Andrzej Osipowski.

Bilans koronawirusa

W poniedziałek dowiedzieliśmy się o 795 kolejnych zakażeniach koronawirusem w woj. lubelskim. Najwięcej osób pochodzi z Lublina (135) oraz powiatu lubelskiego (68). Na terenie województwa lubelskiego zarejestrowano pięć nowych ognisk. Są to ognisko domowe w pow. kraśnickim (4 osoby), policja w Opolu Lubelskim (4 osoby), dwa ogniska w DPS w Popkowicach (łącznie 59 osób), przedszkole w Poniatowej (3 osoby). Na terenie województwa lubelskiego działa 16 laboratoriów Covid, które łącznie przebadały ostatniej doby 2027 osób.

Od początku pandemii w naszym regionie zmarło 836 zakażonych osób, 16 w ciągu ostatniej doby. Najstarszą ofiarą jest 92-letnia kobieta z pow. bialskiego, która miała choroby współistniejące. Zaś najmłodszą osobą jest 31-latek, który pochodził z pow. bialskiego i nie miał żadnych chorób towarzyszących. Do tej pory na Lubelszczyźnie potwierdzono łącznie 44,8 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, a 27,4 tys. osób wyzdrowiało.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto