Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ul. Kunickiego w Lublinie z Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży. Ale musi być spełnionych kilka warunków. Jakich?

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Siedziba Teatru Andersena, biblioteka, sale widowiskowe – tak ma wyglądać „nowa twarz” Domu Kultury Kolejarza przy ul. Kunickiego w Lublinie. Miasto przygotowuje się do przebudowy gmachu. Ale warunkiem rozpoczęcia inwestycji będzie dopiero gwarancja sfinansowania jej z unijnych pieniędzy.

Nowe „otwarcie” szykuje miasto dla dawnego Domu Kultury Kolejarza. Gmach przy ul. Kunickiego 35 stoi obecnie praktycznie pusty. Ale to ma się zmienić. W przyszłości powstanie tu Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży. Ratusz powołał właśnie zespół zadaniowy, który zajmie się realizacją tego projektu. Określi on m.in. wytyczne, złożenia do przygotowania dokumentacji przetargowej, oszacuje koszty przystosowania gmachu do nowych celów.

- Celem Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży będzie inspirowanie twórczości dla dzieci, promowanie nowych zjawisk artystycznych, metod edukacji kulturalnej młodego pokolenia oraz kreowanie wydarzeń artystycznych na najwyższym poziomie. Centrum zapewni kompleksową ofertę kulturalną dla młodego pokolenia oraz będzie miejscem budowania i kształtowania wzorców aktywnego uczestnictwa w kulturze, a także w życiu społecznym młodego pokolenia – mówi Beata Stepaniuk – Kuśmierzak, z-ca prezydenta Lublina.

- Taka placówka jest potrzebna na terenie dzielnicy Dziesiąta. Nie ma co do tego wątpliwości – podkreśla Marcin Krupiński, przewodniczący zarządu dzielnicy Dziesiąta.

O przebudowie „Kolejarza” miasto mówi od lat. Budynek miał być dostosowany do tego, by stać się centrum kulturalnym dzielnicy i siedzibą Teatru Andersena. W 2013 r. powstała dokumentacja projektowa. Plan był ambitny: powiększenie powierzchni użytkowej z 3 do 4,1 tys. mkw (m.in. dzięki dobudowie skrzydła od strony Nowego Świata). Na parterze miała powstać sala na 252 miejsca z balkonem i kanałem dla orkiestry. Na pierwszym piętrze zlokalizowana miała być kolejna „kameralna” sala do prezentowania przedstawień.

Koszt przebudowy był szacowany na ok. 46 mln zł. Pieniądze miały pochodzić głównie z funduszy unijnych. Tylko, że pojawił się problem z ich uzyskaniem. Okazało się, że aby ubiegać się o kasę z Brukseli, koszt robót nie mógł przekroczyć 5 mln euro (ok. 22 mln zł). Ostatecznie nic z przebudowy nie wyszło. A cały pomysł trafił do „inwestycyjnej zamrażarki”.

Po raz kolejny o przebudowie „Kolejarza” zaczęto mówić pod koniec 2019 r. Wtedy miasto przedstawiło listę inwestycji, na które będzie walczyć o unijne pieniądze dostępne w budżecie 2021-27.

– Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży w Lublinie ma być przestrzenią dedykowaną dzieciom i młodzieży, w którym oprócz nowej siedziby Teatru im. H. Ch. Andersena, znajdzie się filia Miejskiej Biblioteki Publicznej i świetlica środowiskowa – informuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto