Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To Wasz dożynkowy wieniec może wygrać!

Sławomir Skomra
Łukasz Kaczanowski
Wybieramy najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Już można nadsyłać zgłoszenia.

Kiedy zrodziła się ta tradycja? Znawcy tematu twierdzą, że już w czasach słowiańskich po zebraniu plonów robiono wieńce.

Marzena Bury, kierownik działu ekspozycji i edukacji w Muzeum Wsi Lubelskiej, przyznaje, że teoria o słowiańskim rodowodzie wieńców jest uzasadniona: - Ponieważ od wieków ludzie składali ofiary różnym bogom i bóstwom, a wieniec mógł być taką ofiarą - podpowiada.

PLEBISCYT NA NAJPIĘKNIEJSZY WIENIEC DOŻYNKOWY - ZGŁOŚ SWÓJ WIENIEC

Ta tradycja szczęśliwie przetrwała, a wieńce są nieodzownym elementem każdych dożynek. Chociaż trzeba przyznać, że bywają różne.

Bury często zasiada w jury, które ocenia wieńce na różnych konkurach. Jak podkreśla, zawsze takie prace omawia się w dwóch kategoriach. - Pierwsza to wieńce tradycyjne. Muszą być w formie korony, z naturalnych roślin i powinny się w nim znaleźć elementy wszystkich płodów rolnych. Muszą być koniecznie żyto, pszenica, jęczmień i żywe kwiaty. Należy unikać nowych mieszanek zbóż - tłumaczy ekspertka.

Druga grupa to wieńce współczesne, których nie można porównywać z tradycyjnymi. - W ich przypadku jest duża dowolność co do formy i użytych roślin. Odnoszą się do obecnej sytuacji na wsi i w jakiś sposób ją komentują - często humorystycznie lub ironicznie. Właściwie taki wieniec może wyglądać tak, jak tylko wymyślą jego autorzy - mówi Bury.

Właśnie z okazji dożynek zapraszamy do wzięcia udziału w plebiscycie na najpiękniejszy tegoroczny wieniec.

Mogą wziąć w nim udział wszyscy, np. sołectwa, osoby prywatne, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia. Warunek jest jeden - muszą działać na terenie woj. lubelskiego.

Zgłoszenia przyjmujemy od piątku. Aby wziąć udział w plebiscycie, wystarczy przesłać e-mailem ([email protected]) zdjęcie wieńca, jego krótki opis i dane osoby zgłaszającej oraz autorów wieńca.

Zgłoszenia będziemy przyjmować do północy 4 września, ale już 1 września rozpocznie się SMS-owe głosowanie na wieńce, a później także internetowe.

Najpiękniejszy wieniec pokażemy na łamach „Kuriera” 13 września. Regulamin plebiscytu jest na www.kurierlubelski.pl.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto