know
Wojciech Szubartowski
Przedszkolaki, uczniowie, studenci i rodzice rywalizowali na ulicach Lublina oraz stadionie lekkoatletycznym w 29. Biegu Solidarności, natomiast uczestnicy 9. Półmaratonu Solidarności wyruszyli ze Świdnika i po przebiegnięciu 21,0975 m zakończyli bieg na stadionie przy al. Piłsudskiego w Lublinie. W ten sposób upamiętniono wydarzenia Lubelskiego Lipca 1980.

9. Półmaraton Solidarności ukończyły 593 osoby. Wygrał Kamil Jastrzębski z SKS Braśnik. Triumfator przez cały dystans biegł równym tempem i przewodził stawce zawodników. Trasę 21 km pokonał w czasie 1:05.44. O ponad dwie minuty wyprzedził na mecie Patryka Pawłowskiego z Optimy Radom, a o niespełna trzy minuty Abderrahima Elasriego.

Pierwszą z kobiet, która przybiegła na metę była Ukrainka Lilia Fisikovici. Trasę półmaratonu przebiegła w czasie 1:27.08. Kilka sekund później bieg ukończyła jej rodaczka, Natalija Semenovych, a trzecią z kobiet była Joanna Szmitt. W sumie 9. Półmaraton Solidarności ukończyło 91 kobiet.

Uczestnicy głównego biegu tradycyjnie rozpoczęli rywalizację spod bramy WSK PZL Świdnik. - Bieg symbolicznie zaczyna się w Świdniku, w miejscu gdzie rozpoczęły się strajki. To one dały początek fali, która wstrząsnęła całą Lubelszczyzną – podkreśla Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Część z nich biegła z przypiętą do koszulki kartką „Biegnę dla Jasia”. W ramach tej akcji sponsor biegu, PKO Bank Polski, przekaże pieniądze na leczenie chorego chłopca. Trasa półmaratonu wiodła ulicami Świdnika i Lublina. Meta usytuowana była na stadionie lekkoatletycznym. W oczekiwaniu na zawodników na stadionie w Lublinie odbywały się biegi dla dzieci i młodzieży.

Najmłodsi rywalizowali na dystansach od 150 do 300 m. Natomiast młodzież oraz studenci rozpoczęli swój bieg na ulicy Królewskiej.

Organizator biegów, Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” oraz partnerzy wydarzenia, zadbali o pamiątkowe koszulki i okolicznościowe medale dla uczestników sportowej rywalizacji.