Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To był kolejny protest mieszkańców w Izbicy przeciw CPK. Tym razem przez kilka godzin blokowali krajową drogę nr 17. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Po raz kolejny w Izbicy odbył się protest przeciw CPK. Około 150 mieszkańców gminy i miasta Izbicy, powiatu krasnostawskiego i zamojskiego, w minioną sobotę, w centrum Izbicy blokowało drogę krajową nr 17 spacerując po przejściu dla pieszych. W ten sposób mieszkańcy terenów zagrożonych wywłaszczeniem protestowali przeciwko budowie planowanej linii kolejowej z Trawnik przez Krasnystaw, Zamość, Tomaszów Lubelski, Bełżec do granicy z Ukrainą w obecnej formie. Jest to tzw. szprycha nr 5 CPK. Cały protest przebiegał spokojnie, bez żadnych incydentów.

- Ten protest jest skutkiem braku kompromisu dla zaproponowanych przebiegów linii kolejowych dużych prędkości, jak również braku kompromisu w sprawach związanych z rozwiązaniami legislacyjnymi dotyczącymi warunków i kwot odszkodowań w związku z planowanymi wywłaszczeniami na Lubelszczyźnie. Nie protestujemy przeciwko rozwojowi polskiego lotnictwa, kolei czy dróg. Nie zgadzamy się tylko na realizację tej inwestycji opartej na krzywdzie ludzkiej - mówi Arkadiusz Danielak organizator i przewodniczący zgromadzenia publicznego w Izbicy.

Organizatorzy protestu przypomnieli, że sami przygotowali i przedstawili spółce CPK wariant społecznie akceptowany, w którym tory przebiegają po terenach, gdzie nie będzie potrzeby wyburzania domów czy firm, a tym samym szlak kolejowy nie przeszkodzi w rozwoju miejscowości oraz nie będzie zapewniał „dewastacji rodzin i ich nieruchomości”.

- Żadna ze zgłoszonych przez stronę społeczną poprawek do nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami nie została uwzględniona, a wszystkie głosami PiS zostały odrzucone – mówiła Joanna Maślana z miejscowości Zwódne pod Zamościem.

Protesty mieszkańców przeciw CPK trwają od 10 czerwca. W tym czasie w Zamościu odbyły się dwa marsze, trzy protesty i jedno zgromadzenie spontaniczne. W Warszawie zorganizowano trzy protesty i jeden marsz.

- W Izbicy mamy dziś drugą blokadę, dwa razy blokowano też drogę w Wólce Orłowskiej i raz w Łopienniku - mówiła Joanna Maślana.

- Dla takiej gminy jak Izbica kolej ta jest zupełnie zbędna. Wskazuje bowiem, że pociągi nie będą się nigdzie w tej okolicy zatrzymywać. Linia kolejowa spowoduje tylko rozwarstwienie i podzielenie, do tego będzie hałas i drgania. Nieruchomości znacząco stracą też na wartości. Z kolei na burmistrza Izbicy spadnie obowiązek dostarczenia mieszkań socjalnych lub komunalnych, a takich praktycznie nie ma - podkreślił Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, biorący udział w proteście.

Blokada drogi krajowej nr 17 w Izbicy trwała blisko dwie godziny. Chociaż emocji nie brakowało protest przebiegał bez żadnych incydentów. Mieszkańcy zapowiedzieli, że będą protestować aż do skutku.

Jak zapowiadają przedstawiciele CPK wkrótce będzie już wiadomo, który z czterech wariantów przebiegu tzw. szprychy nr 5, czyli torów szybkiej kolei na trasie Trawniki - granica państwa zostanie wybrany. Budowa pierwszego odcinka Trawniki - Zamość miałaby się rozpocząć w 2025, a zakończyć w 2030 roku. Linia z Zamościa przez Tomaszów Lubelski do Hrebennego, powinna być gotowa dwa lata później.

Centralny Port Komunikacyjny ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej. Ma to być węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnystaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto