MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tak żyją lubelscy seniorzy. Długi i zabawa to dla nich codzienność

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
W woj. lubelskim seniorzy nie boją się zadłużeń, kredytów hipotecznych, tylko korzystają z życia. Chętnie biorą udział w zajęciach uniwersytetu, a także kołach i klubach. Główny Urząd Statystyczny przedstawił stopień bezrobocia w regionie, a także przeciętną pensję. Ile zarabiamy i czy na emeryturze będziemy mieli z czego wydawać?
W woj. lubelskim seniorzy nie boją się zadłużeń, kredytów hipotecznych, tylko korzystają z życia. Chętnie biorą udział w zajęciach uniwersytetu, a także kołach i klubach. Główny Urząd Statystyczny przedstawił stopień bezrobocia w regionie, a także przeciętną pensję. Ile zarabiamy i czy na emeryturze będziemy mieli z czego wydawać? Aneta Żurek/Polska/zdjęcie ilustracyjne
Ponad 18 tys. zł wynosi przeciętne zadłużenie jednego kredytobiorcy w wieku 60 lat i więcej. Urząd Statystyczny podał dane dotyczące seniorów za 2022 r.

Finanse seniorów z woj. lubelskiego

Rekordowym dłużnikiem w Polsce jest 66-latek z Lubelszczyzny, jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, jego zobowiązania finansowe sięgają prawie 84 mln zł. Mieszkańcy lubelskiego nie stronią od kredytów. Przeciętne zadłużenie jednego kredytobiorcy w wieku 60 lat i więcej w 2022 r. wynosi ponad 18 tys. Zł. Sytuacja wygląda gorzej, jeżeli chodzi o zadłużenie z tytułu kredytów hipotecznych tutaj seniorzy średnio są zadłużeni na kwotę 74 tys. zł.

- Jeżeli chodzi o zadłużenie na kartach kredytowych czy debetowych, w tym przypadku nasi seniorzy relatywnie w porównaniu do innych województw zadłużeni są na niecały tysiąc złotych. W woj. mazowieckim to zadłużenie kredytobiorcy korzystającego z tej formy wynosi prawie dwa tys. zł - mówił podczas konferencji prasowej dr Krzysztof Markowski – Dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Aby seniorzy mogli wydawać, pobierają emeryturę lub rentę, która w przypadku ubezpieczeń społecznych wyniosła w 2023 r. średnio 3053,08 zł. Natomiast dla rolników indywidualnych 1826,89 zł.

Emeryci i renciści aktywnie żyją w lubelskim

Starsi mieszkańcy regionu chętnie kształcą się na uniwersytetach trzeciego wieku, w roku akademickim 2021/2022 słuchaczy było 1,4 tys.

- To pokazuje aktywność naszych seniorów - wskazuje dr Markowski.

Seniorzy również chętnie korzystają z bibliotek i czytelni publicznych, gdzie stanowią jedną trzecią wszystkich zarejestrowanych czytelników. Podobnie wygląda sytuacja w centrach, domach i ośrodkach kultury, a także klubach i świetlicach. Co ciekawe starsi chętnie angażują się w grupy artystyczne, tam prawie jedna czwarta seniorów udziela się.

Emeryci w naszym regionie nie tylko żyją pełnią życia, ale także spędzają czas z wnukami. Relacja pokolenia dziadków do wnuków wskazuje, że najmniej dziadków w przeliczeniu na sto osób w wieku 0-14 jest w powiecie łęczyńskim. Natomiast najwięcej jest ich w powiecie krasnostawskim.

- Wśród seniorów, że przeważają panie, czyli na stu mężczyzn w wieku 60 lat i więcej są 142 panie w naszym województwie - tłumaczy dyrektor Urzędu Statystycznego.

Panie królują również w zdrowiu, ponieważ po osiągnięciu wieku 60 lat średnio pozostają w dobrej formie jeszcze 10 lat. A mężczyźni po przejściu na emeryturę średnio pozostają w zdrowiu przez 4.7 lata.

Bezrobocie w woj. lubelskim

Urząd Statystyczny w Lublinie przedstawił także sytuację społeczną i gospodarczą w 2023 r. w woj. lubelskim. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (zatrudnia minimum 10 pracowników) było nieznacznie większe niż w poprzednim roku. Wzrost wyniósł 0,1 proc. W przypadku poszczególnych działów pracę łatwiej było dostać np. w zakładach mechanicznych, hotelarstwie i gastronomii. Trudniej mieli mieszkańcy, którzy chcieli pracować np. w budownictwie i sprzedaży nieruchomości.

W grudniu u.br. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 57,4 tys. osób, co wynosiło 7,5 proc. Oznacza to, że była niższa niż w 2022 r. o prawie 4 tys. Najwięcej mieszkańców z regionu szuka pracy w powiatach włodawskim (15,3 proc.), hrubieszowskim (14,7 proc.) oraz 13,8 proc).

- Tam poziom bezrobocia rejestrowanego był powyżej 10 proc., czyli zdecydowanie więcej niż średnio w całym województwie - wyjaśnia dr Markowski.

Najniższa jest w powiatach łukowskim (3,9 proc.), Lublin (4,3 proc.) i łęczyńskim (5,4 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto