Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świetlisty łuk nad Bystrzycą będzie prowadził do parku Ludowego. Kładka łączy dwa brzegi rzeki

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Będzie to jeden z najbardziej rzucających się w oczy elementów przebudowanego parku Ludowego. Dwupoziomowa kładka o długości 45 metrów połączyła przeciwległe brzegi Bystrzycy. Do jej oświetlenia wykorzystano 290 metrów linii świetlnych, sześć opraw akcentujących i siedem naświetlaczy.

Prace przy przebudowie parku Ludowego mają zakończyć się do 30 listopada. We środę odbyły się próby funkcjonowania oświetlenia i iluminacji kładki, którą wybudowano nad Bystrzycą.

– Montaż i testy oświetlenia to już jeden z ostatnich, najbardziej widowiskowych etapów. Aby podkreślić nietypową formę architektoniczną i łukowaty kształt kładki, oświetlenie zostało zaprojektowane wraz z dekoracyjnymi iluminacjami – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. I dodaje: – Jestem przekonany, że będzie to kolejne w Lublinie ulubione miejsce mieszkańców.

Kładka łącząca brzegi Bystrzycy ma 45 metrów długości. Składa się z dwóch elementów: pomostu dolnego z chodnikiem i ścieżką rowerową, oraz górnego (łuk) tworzącego pomost rekreacyjno-widokowy. Oba elementy połączone są ze sobą za pomocą stalowych wieszaków. Kładka ma konstrukcję stalową z nawierzchnią z modrzewiowych ryflowanych desek, szklanymi balustradami z elementami ze stali szlachetnej.

– Wykonana instalacja oświetleniowa dwupoziomowej kładki ma na celu oświetlenie ciągu pieszego i rowerowego, a także wyeksponowanie jej walorów estetycznych za pomocą iluminacji – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Krawędzie boczne pomostu górnego oraz dolnego kładki są oświetlone białym liniowym światłem w technologii LED. Spód kładki został podświetlony na błękitno.

– Ponadto, nad pomostem pieszo-rowerowym w miejscu krzyżowania się ciągów, zainstalowano naświetlacze (spotlight-y). W całym oświetleniu i iluminacjach kładki, ze względu na stalową konstrukcję, zastosowano „zimne" barwy. Wykorzystany układ sterowania zapewnia ograniczenie poziomu natężenia światła, poprawiając efekt iluminacji i jednocześnie ogranicza zużycie energii – dodaje Głazik.

Do rozświetlenie kładki wykorzystano ok. 290 metrów linii świetlnych, 6 opraw akcentujących oraz 7 naświetlaczy.

– Nie jestem znawcą tematu, ale może ktoś mnie wyprowadzi z błędu. Iluminacja ładnie wygląda, ale czy jej położenie w pobliżu sporego ekosystemu jakim jest park Ludowy nie będzie negatywnie oddziaływało np. na ptaki? Mówię tu o zjawisku występującym pod nazwą „smogu świetlnego". Pojawiają się głosy, że wpływa on negatywnie na wylęg ptaków, ich migracje, czy wreszcie na funkcjonowanie, zwłaszcza tych nocnych – docieka Szyman Pietrasiewicz na facebooku „Miasto dla ludzi – Lubelski ruch miejski”.

Rewitalizacja parku Ludowego trwa od marca 2019 roku. Koszt inwestycji to ok. 44 mln zł z czego dofinansowanie z UE wynosi 20,5 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto