Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Specjalna grupa policjantów szuka podpalaczy samochodów w Lublinie

Piotr Orzechowski
W poniedziałek w nocy przy ul. Pogodnej spłonęło audi a6
W poniedziałek w nocy przy ul. Pogodnej spłonęło audi a6 Piotr Orzechowski
Kto stoi za serią podpaleń samochodów w Lublinie i okolicach? To pytanie zadają sobie nie tylko lubelscy policjanci, ale również mieszkańcy bojący się o swoje auta. W ostatnich trzech tygodniach doszło bowiem do kilku pożarów.

Od kilku dni w Komendzie Miejskiej policji działa specgrupa złożona z funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego. Ma ona za zadanie wykrycie sprawców serii pożarów aut z ostatnich tygodni.

- Cały czas policjanci intensywnie pracują przy rozwikłaniu tych spraw. Niebawem powinniśmy poznać pierwsze efekty - zapewnia Andrzej Fijołek z lubelskiej policji.

Choć w pierwszym kwartale br. straż pożarna notowała podobne przypadki (m.in. w styczniu przy ul. Tymiankowej, gdzie spłonęło osiem aut), to o prawdziwej pladze pożarów można mówić w ostatnich tygodniach. Zaczęło się pod koniec czerwca przy ul. Wołodyjowskiego (4 auta). Na czarnej mapie Lublina pojawiały się potem kolejne punkty: Szmaragdowa (1 samochód), osiedle Borek (2 samochody), a także ul. Młodej Polski i Pogodna (po jednym aucie). Policjanci twierdzą, że jedynie zdarzenie z LSM ma czysto chuligański charakter. Natomiast jeżeli chodzi o pozostałe przypadki, to prawdopodobnie mogło dojść do nieporozumień pomiędzy sprawcami a właścicielami samochodów.

Kurier Lubelski wyznaczył nagrodę w wysokości 1000 zł za pomoc w ujęciu sprawców podpaleń z LSM. Na wszystkie sygnały dotyczące okoliczności zdarzenia oczekujemy pod numerem telefonu 503 138 562. Informacje można przesyłać również na adres mailowy: [email protected]

Kim mogą być ludzie, którzy palą auta w Lublinie

Ireneusz Siudem, Wydział Psychologii UMCS

Powodów podpaleń może być wiele. Jednym z najbardziej oczywistych jest chęć uzyskania środków z ubezpieczenia.

Oczywiście istnieją również uwarunkowania psychologiczne. Pierwsza grupa to m.in. zemsta, złość i zazdrość. Motywy te świadczą o tym, że możemy mieć do czynienia z osobą sfrustrowaną, niezadowoloną z własnej sytuacji życiowej oraz niedojrzałą społecznie na tyle, że ma ona problemy z nawiązywaniem prawidłowych relacji interpersonalnych. Osoba taka często działa sama, planuje całe zdarzenie, choć ranga czynu świadczy, że może należeć do grupy osób mających już konflikty z prawem.

Druga grupa motywów to, potrzeba wyczynu, zwrócenia na siebie uwagi, sukcesu i uznania. Do tej grupy należą ludzie młodzi zaniedbani przez rodziców, nieodnoszący sukcesów szkolnych i zawodowych. Ich celem działania jest chęć zaimponowania grupie rówieśniczej oraz zrobienie czegoś wyjątkowego. Zwykle działają w niewielkich grupach, a jeśli sami, to próbują swoje działania jakoś wypromować. Prędzej czy później opowiadają o tym, co zrobili znajomym, prezentują w internecie. Większości działań chuligańskich dokonują pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych.

Do trzeciej grupy należą piromani, mają oni potrzebę wzniecania ognia, powodowania wybuchów, podpaleń. Potrzeba taka powstaje na podłożu patologicznych zmian osobowościowych o charakterze psychopatycznym lub charakteropatycznym.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto