MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy alarmują: Mniej unijnych pieniędzy dla lubelskiego

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Zdaniem samorządowców stracą głównie najmniejsze miejscowości
Zdaniem samorządowców stracą głównie najmniejsze miejscowości pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
1,76 mld euro unijnych środków województwo lubelskie ma dostać w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-27. To około pół miliarda euro mniej niż w okresie 2014-20. Zdaniem samorządowców stracą głównie najmniejsze miejscowości.

– Fundusze, które dla Polski wynegocjowaliśmy na lipcowym szczycie Rady Europejskiej, są największe w historii  – przekonywał premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu.

W poniedziałek samorządowcy z PO podkreślali jednak, że podział tych środków budzi ich poważny niepokój. Chodzi głównie o to, że rząd planuje zmniejszyć środki na regionalne programy operacyjne. Województwo lubelskie ma dostać 1,76 mld euro, w okresie 2014 – 20 miało do dyspozycji 2,23 mld zł.

Daniel Dragan, wiceprzewodniczący rady powiatu bialskiego, wyliczał na konferencji prasowej, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca województwa strata wynosi około 190 euro. - Jeżeli to przemnożymy przez ludność nawet typowej małej gminy z województwa lubelskiego wychodzi kwota kilku milionów złotych, za którą można wybudować nową drogę, postawić halę sportową czy wyremontować lokalną przychodnię. To kilkaset takich inwestycji w skali całego województwa- tłumaczył.

Samorządowcy mówili, że przyczyną jest fakt, że rząd więcej pieniędzy chce skumulować w programach rozdzielanych centralnie – np. Infrastruktura i Środowisko czy Inteligentny Rozwój. Zdaniem Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina, na zmianach stracą głównie najmniejsze gminy, które mają mniejsze szanse pozyskania środków z właśnie takich programów. - Rząd dużo mówi o wspieraniu lokalnych społeczności, ale w rzeczywistości nie stosuje rozwiązań, które służyłyby tym społecznościom – dodał Żuk

Krzysztof Grabczuk, były marszałek województwa lubelskiego podkreślał, że do tej pory sprawdzała się metoda rozdzielania jak największej ilości środków na jak najniższym szczeblu czyli właśnie w regionach. - Powrót do centralizowania wydawania środków unijnych jest bardzo niebezpieczny. Mam poważne obawy, że mogą powtórzyć się sytuacje jak w rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych, gdzie środki trafiły tylko do wybranych samorządów – podkreślał.

- Na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego będziemy apelować o weryfikację podziału funduszy – zapowiedział Krzysztof Żuk.

- To, co mówią politycy PO, to jakieś zaklinanie rzeczywistości. Przecież województwo lubelskie ma drugi największy regionalny program operacyjny w Polsce. Będziemy się starali tak podzielić te środki między samorządy, żeby skorzystały też najmniejsze miejscowości – podkreśla Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego (PiS). - Pamiętajmy też, że rozmowy o tym, jak będą wyglądały poszczególne programy operacyjne nadal trwają – dodaje.

Artur Soboń, poseł PiS i wiceminister aktywów państwowych, na konferencji prasowej w Lublinie w ubiegłym tygodniu też podkreślał, że „moment, w którym rząd pokazał jak będziemy wydawać środki w kolejnym budżecie UE, to dzień sukcesu województwa lubelskiego”. Soboń przypominał, że województwo lubelskie skorzysta również z programu Polska Wschodnia a także, po raz pierwszy, z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To środki na reformy na terenach, gdzie dziś istnieją kopalnie, w przyszłości przeznaczone do likwidacji. 4,4 mld euro z tego programu ma być podzielonych między sześć województw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto