Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe kpt. Romana Szczura. Zobacz zdjęcia

Redakcja
Uroczystości rozpoczęły się przy zakładzie karnym na ulicy Okrzei a później zebrani udali się na mszę świętą w intencji zmarłego w Kościele Garnizonowym w Zamościu

W Zamościu rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe śp. kpt. Romana Szczura vel Szumskiego ps. "Urszula", żołnierza niezłomnego, który został zamordowany przez UB 23 stycznia 1950 roku.

Uroczystości rozpoczęły się przed zakładem karnym na ul. Okrzei, gdzie członkowie rodziny zmarłego, parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele służb mundurowych a także kombatanci złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą odbicie więźniów komunistycznych przez oddział dowodzony przez Romana Szczura. Zanim jednak złożono wieńce odczytany został przebieg tamtych wydarzeń. Na zakończenie wojskowy hejnalista odegrał pieśń "Śpij Kolego".

Następnie zebrani udali się do kościoła garnizonowego, aby tam modlić się w intencji "Urszuli". Trumnę z ciałem kapitana wnieśli do kościoła zamojscy żołnierze. Przez całą liturgię przy trumnie stała warta honorowa, którą pełnili żołnierze z 2 lubelskiej brygady obrony terytorialnej wraz z harcerzami z hufca Tomaszów Lubelski. Przed rozpoczęciem liturgii do zamojskiej świątyni przybył wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Oprócz wicepremiera na mszy obecni byli m.in. Marcin Krzysztofik dyrektor lubelskiego oddziału IPN, Andrzej Wnuk, prezydent miasta Zamość, Stanisław Grześko, starosta Zamojski a także Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego. Przed eucharystią do zebranych przemówili wicepremier Jacek Sasin oraz dyrektor lubelskiego oddziału IPN Marcin Krzysztofik.
W swoich przemówieniach podkreślali jak wiele zrobił kpt. Roman Szczur w walce o wolną ojczyznę a także, jaką cenę musiał za to ponieść żyjąc w komunistycznej Polsce.

Po mszy świętej zebrani mogli pozostać w kościele na czuwaniu przy trumnie.

Jutro (czwartek) drugi dzień uroczystości. Ciało kapitana zostanie wyprowadzone z kościoła garnizonowego o godzinie 9: 00 rano i przewiezione do Radecznicy. O godzinie 11 w tamtejszym sanktuarium św. Antoniego Padewskiego zostanie odprawiona msza pogrzebowa, po której ciało "Urszuli" zostanie złożone w krypcie, gdzie spoczywają szczątki innych żołnierzy niezłomnych. Mszę św. Będzie można obejrzeć na kanale Youtube sanktuarium link tutaj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto