Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerem przez Lubelskie: Kraśnik. Zobacz wideo

Karol Kurzępa
Karol Kurzępa
Rowerem przez Lubelskie - to nasza akcja, która promuje najciekawsze, najwygodniejsze i najbardziej urokliwe trasy rowerowe w regionie. To oferta nie tylko dla zawodowych rowerzystów, ale i wszystkich amatorów jednośladów. Każdy, kto chce solidnie potrenować na dwóch kółkach lub wybrać się z rodziną na rowerową wycieczkę, powinien poznać opisywane przez nas miejsca!

Naszą podróż przez Lubelszczyznę podzieliliśmy na etapy. Tym razem udaliśmy się do Kraśnika. Wycieczkę rozpoczęliśmy przy domkach campingowych nad Zalewem Kraśnickim. Najpierw okrążyliśmy lokalny zbiornik wodny, po drodze mijając kaczki i inne piękne zwierzęta. Panujący tego dnia upał był nieodczuwalny, ponieważ przez cały czas towarzyszyła nam przyjemna bryza.

Poza wrażeniami rowerowymi mogliśmy również dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat historii miejsca, które odwiedziliśmy. - Jesteśmy w trakcie renowacji zabytkowego, piętnastowiecznego pieca do wypalania ceramiki budowlanej i wapna, który znajduje się nad Zalewem - mówi Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika. Piec odkryto podczas prac archeologicznych w 2007 roku. - Tego typu obiekt jest unikatowy na skalę województwa, ponieważ podobny jest znany tylko z Bieławina. Chcemy go odtworzyć możliwie jak najbardziej wiernie, nie tylko pod względem formy, ale też technik budowy - wyjaśnia archeolog Marcin Piotrowski.

Rowerem przez Lubelskie: Kraśnik. Zobacz wideo
fot. Adrian Tomczyk

Warto podkreślić, że Kraśnik ma wielowiekowe tradycje w wyrobie ręcznie formowanej cegły. - Do dnia dzisiejszego w naszym mieście działają cegielnie produkujące cegły wykorzystywane zarówno w kraju, jak i za granicą - tłumaczy Wojciech Wilk.

Wyjątkowym miejscem związanym z cegłami jest Cegielnia Hoffmanowska. - Można do nas przyjechać i zobaczyć jak formuje się ręcznie cegłę, za pomocą technologii, którą śmiało można określić mianem średniowiecznej - zachęca współwłaściciel, Mariusz Osiniak.

Z Zalewu skierowaliśmy się w stronę ścieżki rowerowej na ulicy Urzędowskiej. W kolejnych etapach trasa wiodła przez ul. Graniczną, Gmeinera i Krasińskiego, aż do lasu drogą szutrową do Końskich Dołów. Metą była „Góra saneczkowa” przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, gdzie mieszkańcy miasta chodzą na spacery, opalają się, czy urządzają pikniki.

- MOSiR w Kraśniku może się poszczycić kilkoma bardzo fajnymi obiektami - przyznaje dyrektor Rafał Tomiło. - Główny znajduje się w dzielnicy fabrycznej, na ul. Żwirki i Wigury. Można tam zagrać w piłkę nożną, pojeździć w skateparku, mamy też jeden z najlepszych w województwie placów zabaw, na który przybywają ludzie z całej Polski oraz doskonale wyposażoną siłownię na świeżym powietrzu, gdzie każdy może zadbać o własne ciało - dodaje.

Prezentowaną przez nas wycieczkę można pokonać zarówno indywidualnie, jak i z całą rodziną, do czego serdecznie zachęcamy! - Wytyczona trasa jest bardzo fajna, ponieważ sporo odcinków jedzie się z górki, co wpływa na szybkość przejazdu - podkreśla Krzysztof Almert ze Stowarzyszenia Cyklistów Kraśnickich. - Co najważniejsze, na tej trasie mamy sporo cienia. Jest to trasa absolutnie relaksacyjna, bez trudnych podjazdów, czy kawałków terenu, gdzie rowerzysta musi się wysilić - zauważa.

- Kraśnik to przyjazne i otwarte miasto. Mamy wiele do zaoferowania dla odwiedzających nas turystów. Są tu wspaniałe kościoły, czy synagoga. Za sprawą dobrej komunikacji ścieżek rowerowych, w Kraśniku możemy spędzić na rowerze praktycznie cały dzień, podziwiając turystyczne walory miasta - mówi burmistrz Wojciech Wilk.

Wkrótce zaprezentujemy kolejne kierunki, w które można się udać, by podziwiać uroki Lubelszczyzny. Zachęcamy do testowania naszych tras!

ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rowerem przez Lubelskie: Kraśnik. Zobacz wideo - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto