Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni i wójtowie ujawnią całe majątki

Jakub Szczepański, Aleksandra Dunajska
Rząd chce, żeby samorządowcy informowali w oświadczeniach majątkowych od kogo kupili nieruchomość i za ile oraz podawali, ile zarabiają ich współmałżonkowie. Mają także dzielić się informacjami m.in. o udzielonych komuś pożyczkach. Oświadczenia mają też być dłuższe i dużo bardziej szczegółowe. Nie wszystkim pomysły zmian się podobają.

Jarosław Pakuła (PO), radny miejski z Lublina, podkreśla co prawda, że ujawnianie dodatkowych informacji nie będzie dla niego problemem. Ale już publikowanie zarobków małżonki uważa za dyskusyjne. - Dlaczego ma być na to skazana z racji tego kim jest jej mąż? - zastanawia się. - Zaczynamy w tym wszystkim chyba sięgać absurdu- ocenia i Tomasz Solis, radny wojewódzki PiS.- Oczywiście nie będę miał oporów, żeby wypełniać nowe oświadczenia. Ale trzeba się zastanowić, czy nie zmierzamy w kierunku, w jakimś sensie, państwa policyjnego - dodaje.

Wprowadzeniu nowych oświadczeń sprzeciwił się Związek Powiatów Polskich, który wystosował w tej sprawie pismo do premiera Donalda Tuska. Czytamy w nim np., że podawanie w oświadczeniach informacji o dacie, cenie zakupu nieruchomości a dodatkowo wymienianie jej poprzedniego właściciela wykracza poza obowiązujące obecnie przepisy. - Podawanie takich szczegółów urąga zresztą zdrowemu rozsądkowi - zwłaszcza w przypadku składników majątkowych nabytych przed wielu laty - piszą samorządowcy.

Rząd ma swoje argumenty (czytaj w ramce poniżej). - Chodzi też o to, żeby oświadczenia były czytelniejsze i łatwiejsze dla wypełniających - dodaje Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA, które opiniuje propozycje zmian.

Bo samorządowcy robią w oświadczeniach sporo błędów. Tak wynika np. z tegorocznej analizy oświadczeń lubelskich radnych wojewódzkich, którzy nie wpisywali miejsca zatrudnienia, wartości mieszkań, nie wymieniali pełnych dochodów itp.

Grażyna Czubek z Programu Przeciw Korupcji Fundacji im. S. Batorego przyznaje, że uszczegółowienie oświadczeń majątkowych nie jest złym pomysłem. - Trzeba to jednak zrobić w sposób wyważony. Od dawna też wskazujemy, że powinien zostać stworzony system skutecznej kontroli oświadczeń majątkowych. Dziś tylko część z nich jest w stanie sprowadzić CBA - zaznacza. - Poza tym oświadczenia majątkowe powinny zostać ujednolicone - żeby samorządowcy ale też np. posłowie składali je w takiej samej formie - dodaje.

https://kurierlubelski.pl/radni-i-wojtowie-pokaza-caly-swoj-majatek/ar/462902">Więcej na ten temat czytaj na www.kurierlubelski.pl

Nasze serwisy:
Repertuar lubelskich kin
Lubelski informator miejski
Kronika policyjna Lubelszczyzny
Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto