Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Pumptrack & Park” w Zamościu. Czy projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok ma szansę na realizację?

Lila Pietrusiewicz
Pumptract & Park Zamość
„Pumptrack & Park” – to jeden z pomysłów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego Zamościa na 2021 rok w ramach projektu ogólnomiejskiego. Dotyczy budowy kompleksu składającego się z kilku asfaltowych torów rowerowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. To mieszkańcy zadecydują, czy jego realizacja dojdzie do skutku.

Jeśli mieszkańcy Zamościa poprą pomysł, pumptract miałby powstać na terenach zielonych pomiędzy ul. Lisa – Kuli a ul. Wiejską, uzupełniając inwestycję, która jest tam planowana. Tory asfaltowe znajdowały by się na terenie planowanego parku na działce nr 102/8, tworząc razem interesujący zbiorowy obiekt rekreacyjny.

Kompleks składałby się się z kilku torów asfaltowych podzielonych na sekcje dla początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych.

Tory składają się z profilowanych pasm jezdnych na których występują garby (muldy) oraz profilowanych zakrętów (band) ułożonych w sekwencje umożliwiające rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez konieczności pedałowania. Serie muld wraz z bandami tworzą zamkniętą pętlę (lub kilka pętli), po których jazda może odbywać się w różnych kierunkach, zarówno na rowerze, rolkach i deskorolce. Pamptrack jest skierowany do wszystkich grup wiekowych mieszkańców. Połączenie parku i pumptracków to idealne rozwiązanie dla danego terenu

– czytamy w opisie projektu.

Korzystanie z pumptractu jest dosyć bezpieczne, a swoich sił mogą próbować nawet 7-latki. Pierwszy taki tor powstał w Polsce w 2007 roku. Od tamtego czasu wciąż ich przybywa. Jest to z pewnością lepsze rozwiązanie niż jazda po schodach, murkach, krawężnikach, poręczach czy zboczach często w bezpośrednim sąsiedztwie z ulicą.

W Zamościu brakuje tego typu torów asfaltowych. W wielu miastach w ostatnim czasie powstało sporo takich obiektów. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Tory typu pumptrack pozwalają wyrabiać refleks, zmysł równowagi

– zwracają uwagę pomysłodawcy projektu.

Już kilka lat temu zrodziła się idea powstania pumtracku w Zamościu, ale skończyło się na planach, koncepcjach i niespełnionych nadziejach. Czyżby teraz?

Według specjalistów

Pumtrack sprzyja budowaniu dobrych relacji społecznych, angażuje całe rodziny oraz ułatwia zacieranie różnic międzypokoleniowych. Jest miejscem spotkań i stanowi zdrowy azyl dla lokalnych społeczności. Jednocześnie wspiera promocję zdrowego trybu życia i kultury fizycznej. Zaprojektowany świadomie z dbałością o detale może pełnić rolę przestrzennych rzeźb urozmaicających krajobraz. Ponadto jego użytkowanie jest ciche i przyjazne dla otoczenia, a może stać się areną sportową umożliwiającą organizację imprez rowerowych.

Więcej informacji na temat projektu na facebookowym fanpage’u: Pumptrack & Park Zamość Pumptrack Zamość asfaltowy tor rowerowy głosowanie

Przypomnijmy, że wkrótce rozpocznie się głosowanie internetowe w ramach Budżetu Obywatelskiego Zamościa na 2021 rok, które potrwa od 24 sierpnia do 20 września 2020r. Głosowania osiedlowe odbywać się będą od 21 września i potrwają do do 25 września – dokładne terminy zostaną podane na stronie Miasta oraz tablicach ogłoszeń Zarządów Osiedli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto