Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puławy. Zobacz zdjęcia z wystawy na zakończenie obchodów Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej

kr
Puławy. Zobacz zdjęcia z wystawy na zakończenie obchodów Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej
Puławy. Zobacz zdjęcia z wystawy na zakończenie obchodów Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej UM Puławy
W Muzeum Czartoryskich w Puławach odbyło się otwarcie wystawy „Kres Polskich Aten”. W sobotę pod jednym tytułem zaprezentowano aż trzy ekspozycje, które są zakończeniem obchodów Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej:

Muzeum Czartoryskich w Puławach zaprezentowało w sobotę wystawę na zakończenie obchodów Roku Księżnej Izabeli Czartoryskiej. Składa się ona z trzech ekspozycji, które będą dostępne dla zwiedzających przez najbliższy rok.

Muzeum w hołdzie dla księżnej Czartoryskiej przygotowało również z tej okazji własny, koralikowy wieniec, który można zobaczyć wśród prezentowanych kolekcji. Jego konstrukcję stanowi owalna obręcz z napisem „W hołdzie wdzięczności Muzeum Czartoryskich w Puławach”. W dolnej części wieńca znalazła się, podarowana przez pana Tadeusza Pałkę z Pożoga, zatopiona w żywicy zwycięska róża XXII konkursu Święta Róży w Końskowoli.

Jedną z dostępnych od soboty ekspozycji jest „Powstanie listopadowe”. To prywatna kolekcja Marcina Zdrojewskiego, na którą składają się pamiątki i obiekty związane z powstaniem listopadowym.

- Wśród eksponatów znalazły się mundury i ordery oraz odznaczenia, prezentujemy także broń. Wystawa przybliża ostatnie chwile Izabeli Czartoryskiej i jej najbliższych w Puławach. Po klęsce powstania Czartoryscy byli zmuszeni opuścić Puławy, by już do nich nigdy nie powrócić - mówi Grażyna Bartnik z Muzeum Czartoryskich w Puławach.

Kolejną prezentowaną w sobotę ekspozycją były „Wieńce pogrzebowe z krypty XX. Czartoryskich w Sieniawie”. – To z kolei kolekcja dziewiętnastowiecznych, misternie wykonanych wieńców, które na co dzień przechowywane są w Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich - dodaje pracownica muzeum.

Z kolei „Współczesna florystyka funeralna” to kolekcja wykonana przez największych mistrzów florystyki w hołdzie księżnej Czartoryskiej. Zgromadzone w jednym miejscu współczesne i dziewiętnastowieczne wieńce obrazują jak zmieniało się wyobrażenie o upamiętnieniu bliskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto