Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd lubelskiej prasy, 3 kwietnia

oprac. TK
Zobacz, o czym przeczytasz 3 kwietnia na pierwszych stronach lubelskich dzienników.

Kurier Lubelski
Czarne chmury nad miejskim TBS-em

Burza wokół miejskiego TBS "Nowy Dom". Likwidacji spółki domaga się Piotr Dreher, radny PO. - Ta spółka w obecnej formule nie ma racji bytu. Generuje tylko koszty - przekonuje.

Rocznie koszty funkcjonowania TBS sięgają 780 tys. zł. Lwią część stanowią wynagrodzenia dla zarządu: prezesa Jerzego Deski i jego zastępcy Andrzeja Pruszowskiego. Z oświadczeń majątkowych za 2010 r. wynika, że zarobili łącznie 374 tys. zł. TBS zatrudnia siedem osób.

- Spółka, która miała budować mieszkania, nie prowadzi żadnej inwestycji - wskazuje Dreher.

- Nie co roku udaje się oddać nowy blok. Przygotowujemy nową inwestycję na Felinie, chodzi o 120 mieszkań - informuje Andrzej Pruszkowski, wiceprezes TBS "Nowy Dom".

Sam ratusz na razie nie planuje likwidacji TBS. Nie ukrywa jednak, że nie jest zadowolony z działalności spółki. - Oczekujemy większej aktywności od zarządu w zdobywaniu pieniędzy ze źródeł zewnętrznych: z kredytów, Unii Europejskiej - wskazuje Krzysztof Trojanowski, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego UM Lublin.

Tymczasem miejski TBS przygotowuje się do zwiększenia wpływów... ale dzięki podniesieniu czynszu. Miałby wzrosnąć od sierpnia o 40 groszy za mkw. - Czyli o wskaźnik inflacji - wyjaśnia Pruszkowski.

Gazeta Wyborcza - Lublin
Wycieczka za telefon

Każdy z nas może spełnić marzenie niewidomych dzieci z ośrodka przy ul. Hirszfelda. Żeby zdobyć pieniądze na wycieczkę ich wychowawczyni zorganizowała zbiórkę starych telefonów komórkowych

Dla niektórych dzieci będzie to pierwszy taki wyjazd w życiu. - W ubiegłym roku udało nam się pojechać do warszawskiego ZOO. Było dużo taniej, bo do ogrodu weszliśmy za darmo - opowiada Agnieszka Wardzińska, wychowawczyni ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących przy ul. Hirszfelda

Wszystkie pieniądze ze sprzedaży zebranych telefonów ośrodek chce przeznaczyć na sfinansowanie wycieczki dla dzieci. Jeśli akcja spotka się z dużym odzewem, pojedzie na nią więcej dzieci.

Zbiórka używanych telefonów potrwa do końca maja. Można je przynosić do ośrodka przy ul. Hirszfelda 6.

Dziennik Wschodni
Chleb i olej będą droższe

Rolnicy nie pamiętają, żeby straty po zimie były aż tak duże. W niektórych powiatach niemal w całości przemarzły zboża ozime i rzepak. Co to oznacza? Wyższe ceny chleba i oleju. Nawet o jedną piątą.

Wszyskiemu winna jest pogoda. W lutym słupek rtęci spadał nawet 30 kresek poniżej zera, a siarczystym mrozom nie to-warzyszyły opady śniegu. Na początku marca znów chwyciły przymrozki i silny wiatr.

Według szacunków Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli w powiecie puławskim przemarzło 100 proc. jęczmienia ozimego i rzepaku oraz 90 proc. pszenicy i pszenżyta. – Ponad 2 ha rzepaku już zaorałem, ale są też tacy, którzy po 10 ha muszą zlikwidować – mówi Wojciech Kowalczyk, rolnik z Polesia koło Puław. Wczoraj odbierał z urzędu druk do szacowania strat.

Czy grozi nam podwyżka cen żywności? – Brakuje materiału siewnego, więc trudno oczekiwać, że ceny pszenicy i innych zbóż nie wzrosną. Za tym pójdzie wzrost o ok. 20 proc. cen olejów, margaryn czy produktów piekarniczych – przewiduje Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Rosnące ceny zbóż mogą z kolei przełożyć się na wzrost cen mięsa. – Jeśli to tego doliczymy ceny paliw, energii i gazu to czekają nas same podwyżki – dodaje Gantner.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto