18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program wczesnej rehabilitacji w szpitalu w Łęcznej

Monika Fajge
Pani Elżbieta przeszła operację biodra 21 marca
Pani Elżbieta przeszła operację biodra 21 marca
- 21 marca lekarze wymienili mi prawe biodro. Strasznie już dokuczało, nie mogłam chodzić. Operacja była dla mnie jedynym ratunkiem - opowiada Elżbieta Jakubowska. - Już kilka godzin po zabiegu lekarz i pielęgniarka postawili mnie na nogi i kazali zrobić pierwsze kroki, następnego dnia zaczęłam intensywną rehabilitację.

Pani Elżbieta został wypisana do domu w minioną sobotę. Ze szpitala wyszła sama - o kulach. - Ja to jeszcze nic. Dzieliłam szpitalną salę z 79-letnią kobietą. Ona już dzień po operacji chodziła sama przy tzw. balkoniku - dodaje Jakubowska.

Szpital w Łęcznej jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, który prowadzi tzw. program wczesnej rehabilitacji (rapid recovery), który funkcjonuje już w ponad 130 szpitalach Europy Zachodniej i niektórych placówkach w Stanach Zjednoczonych.

- Zwykle chorzy po operacji biodra czy kolana są hospitalizowani przez około 20 dni, u nas wracają do sprawności cztery razy szybciej (od 5 do 8 dni) - informuje Przemysław Krakowski, ortopeda z Łęcznej. - Zanim pacjenci przejdą operację, są zapraszani na spotkanie informacyjne. Tam otrzymują broszurę opisującą schorzenie oraz czekający ich zabieg. Dowiadują się, jak przygotować się do okresu okołooperacyjnego w szpitalu i w domu. W chwili pojawienia się na oddziale ortopedycznym, chory jest świadomy daty zabiegu i terminu wypisu. Wie, czego ma się spodziewać podczas poszczególnych dni pobytu w szpitalu. To niezwykle ważne - wyjaśnia.

Ortopedzi z Łęcznej, pod kierownictwem dr. Andrzeja Jurkiewicza, ordynatora oddziału, stawiają pacjentów na nogi już na kilka dni po operacji. - Na chwilę, chodzi o zrobienie, oczywiście z pomocą personelu, kilku kroków - mówi Krakowski.

Następnego dnia pacjent zaczyna intensywną rehabilitację.

- Lekarze starają się, żeby za bardzo nas nie bolało, pacjenci dostają środki przeciwbólowe. Na początku nie wierzyłam, że będę w stanie tak szybko wstać i ćwiczyć. A jednak - przyznaje Elżbieta Jakubowska.

Do tej pory ortopedzi ze szpitala w Łęcznej przeprowadzili już około 60 zabiegów, połączonych z programem wczesnej rehabilitacji. W kolejce czeka kilkaset osób.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto