Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożar w Nadleśnictwie Włodawa. Spłonęły 33 hektary lasu. Zobacz zdjęcia

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
33 hektary objął pożar na terenie Nadleśnictwa Włodawa. Przyczyny bada policja, a leśnicy przyznają, że początek wiosny to najgorszy czas jeśli chodzi o zagrożenie pożarowe w lasach.

Dwa dni słonecznej pogody, wyższe temperatury i porywisty wiatr wystarczyły, żeby mocno wzrosło zagrożenie pożarowe w lasach. W ostatnią niedzielę boleśnie odczuli to włodawscy leśnicy.

Po godzinie 13 dostali informację o zarzewiach ognia w Leśnictwie Matiaszówka na granicy powiatów włodawskiego i bialskiego. Na miejsce niezwłocznie pojechali strażacy. Silne podmuchy wiatru sprawiły, że płomienie szybko obejmowały kolejne tereny.

- W szczytowym momencie ogień rozprzestrzeniał się w tempie około 10 sekund na hektar. Gdyby wymknął się spod kontroli strażaków istniało znaczące ryzyko zagrożenia zdrowia i życia uczestników akcji gaśniczej – przyznaje Krzysztof Zalewski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Włodawa.

W walce z żywiołem w kulminacyjnym momencie uczestniczyło siedem zastępów PSP i 19 zastępów ochotniczych straży pożarnych z powiatów bialskiego i włodawskiego, pracownicy nadleśnictwa i policjanci. Pomagał również samolot gaśniczy Dromader, stacjonujący na co dzień w bazie w Radawcu. Pożar został opanowany po godzinie 18, ale i tak pogorzelisko całą noc dozorowane było przez siedem zastępów strażaków. - Od godzin porannych wznowiono działania związane z przelewaniem i dogaszeniem terenu w celu całkowitej eliminacji zagrożeń wtórnych – relacjonował kpt. Konrad Bojarczuk z komendy miejskiej PSP w Białej Podlaskiej.

Jeszcze we wtorek teren był szczegółowo monitorowany przez leśników z kamerami termowizyjnymi.

Pożar w Nadleśnictwie Włodawa był największym w tym sezonie na terenie Lasów Państwowych. Ze wstępnych szacunków wynika, że pochłonął ponad 33 hektarów powierzchni – w większości upraw i młodników oraz częściowo starszych drzewostanów.

- Dla porównania: pożary zarejestrowane we wszystkich nadleśnictwach lubelskiej dyrekcji przez cały miniony rok objęły swoim zasięgiem powierzchnię ponad 116 ha – wylicza Anna Sternik, p.o. rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Trwa policyjne dochodzenie mające na celu wyjaśnienie okoliczności powstania ognia. - Skłaniamy się ku hipotezie, że było to albo zaprószenie albo celowe podpalenie – mówi Krzysztof Zalewski. - Pożar wybuchł w środku kompleksu leśnego, przy drodze niedostępnej dla samochodów. Ktoś więc musiał tam przyjść i wywołać pożar – specjalnie lub przez przypadek – dodaje.

Zastępca nadleśniczego przyznaje, że początek wiosny to czas, kiedy zagrożenie pożarowe w lasach jest największe. - Powodem jest duże nagromadzenie suchego, łatwopalnego materiału, czyli np. traw. Mało jest wtedy jeszcze świeżej zieleni, która stanowi barierę dla ognia. W takiej sytuacji każda iskra może wywołać pożar – wyjaśnia Zalewski.

Pożar w Nadleśnictwie Włodawa nie był jedynym, który miał miejsce w ostatnią niedzielę na terenie RDLP w Lublinie. Z ogniem walczono również w lasach Nadleśnictwa Józefów, gdzie spłonęło 0,3 ha powierzchni Leśnictwa Malce, a także w leśnictwach Kopanina i Lipniak położonych w graniach Nadleśnictwa Lubartów – tam ogień zajął łącznie obszar 0,58 ha.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pożar w Nadleśnictwie Włodawa. Spłonęły 33 hektary lasu. Zobacz zdjęcia - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto