18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstaje Bursztynowy Szlak Greenways

red.
Młyn Hipolit - muzeum minerałów
Młyn Hipolit - muzeum minerałów mlynhipolit.pl
Turysto, chwyć za młot i cep, bierz się za żarna, tarę i dojenie kozy. Na takie „żywe” obcowanie z zanikającymi zawodami zaprasza w przyszłym roku na Lubelszczyznę Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. Powstaje lokalna pętla Bursztynowego Szlaku Greenways, prowadząca od Pszczelej Woli pod Lublinem do Baranowa nad Wieprzem.

Bursztynowy Szlak Greenways wiedzie przez Polskę, Słowację i Węgry, śladami starożytnego szlaku, którym transportowano bursztyn znad Morza Bałtyckiego nad Adriatyk. Łączy ludzi i miejsca o bogatych i różnorodnych tradycjach kulturowych, rękodzielniczych i kulinarnych. W Polsce jest oznakowany na odcinku od granicy ze Słowacją do podkrakowskich Niepołomic. Na innych odcinkach, także tym lubelskim, rozpoczynają się prace nad oznakowaniem oraz przygotowaniem nowej oferty dla turystów. Internautom w wędrówce pomocny będzie portal promujący wszystkie atrakcje znajdujące się na planowanym szlaku.

Niektóre z tych atrakcji mają już swoją markę, inne w bursztynowych okolicznościach staną się bliższe i ciekawsze. Wędrując nową trasą dotrzemy m.in. do Wojciechowa, znanego ze szlaku żelaza i kowalskich tradycji, przy którym na gości czeka Młyn Hipolit, Muzeum Kowalstwa i Wojciechowskie Muzeum Regionalne, Kuźnia Romana Czernieca oraz Wojciechowsko Zagroda. W Borysowie i Żerdzi odwiedzimy tkackie izby regionalne, w Gołębiu - Muzeum Nietypowych Rowerów, w Kazimierzu Dolnym – winnice i siedlisko agroturystyczne „Wiatrakowo”. Jak to się robi w serowarni, przekonamy się odwiedzając Zawadę, a w Celejowie – na szlaku młynów wodnych – przerabiać będziemy zboże na mąkę.
Cała rzecz w tym, żeby po wysłuchaniu ciekawej opowieści turysta mógł sam spróbować sił w zanikającym zawodzie - w kuciu na kowadle, mieleniu zboża na żarnach, tkaniu na krosnach, przędzeniu wełny, a nawet w młóceniu cepami, praniu na tarze i dojeniu kozy. W planach są warsztaty z garncarstwa, bibułkarstwa, wyplatania ze słomy, a także wypieku chleba, ubijania masła czy odciskania sera. Wszystkiego, co sami przygotujemy, będzie można spróbować.

Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach projektu współpracy opracowanego przez koordynatora lubelskiego odcinka Bursztynowego Szlaku - Lokalną Grupę Działania „Zielony Pierścień” wspólnie z sąsiednimi LGD: „Owocowy Szlak” oraz „Kraina Wokół Lublina”. W całości szlak zostanie udostępniony turystom do końca czerwca 2012 r.

Więcej o szlakach Greenway na stronie www.greenways.pl

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto