Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradź się prawnika: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy, cz. XXVII

red
Poradź się prawnika - za darmo
Poradź się prawnika - za darmo archiwum Polskapresse
Poradź się prawnika, który odpowie na wasze pytania i opisane problemy. Zobaczcie, jakich wskazówek udzielił naszym Czytelnikom w kolejnej serii odpowiedzi. Czekamy na dalsze zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

CZYTAJ NASZ SERWIS: PORADY PRAWNE

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem!

1. 17.11.2010r. Bank PeKaO S.A. wystawił w stosunku do mnie Bankowy Tytuł Egzekucyjny. Dnia 06.12.2010r sąd nadał temu tytułowi klauzulę wykonalności. Dnia 01.02.2011r bank złożył u komornika wniosek o wszczęcie egzekucji i komornik to postępowanie wszczął. Dnia 19.05.2011r komornik w związku z bezskuteczną egzekucją wydał postanowienie o umorzeniu egzekucji. Dnia 04.06.2014r bank ponownie wystąpił do komornika z wnioskiem o egzekucję i komornik to postępowanie ponownie wszczął. W związku z powyższym czy: Nastąpiło przedawnienie roszczenia banku zgodnie z art 118 KC (w okresie 19.05.2011 do 4.06.2014r bank poza naliczaniem karnych odsetek nie czynił nic by egzekwować dług ani ja nie robiłem nic co mogło by skutkować zawieszeniem biegu przedawnienia poza tym zgodnie z Orzecznictwem Sądu Apelacyjnego W Katowicach i Sądów Okręgowych 2012/2 poz 4 str.26 klauzula wykonalności nie jest stwierdzeniem roszczenia i nie można stosować przepisów art 125 &1 KC)? Jeżeli tak, to czy wystarczy wystąpienie do sądu z pismem w którym podniesiony zostanie zarzut przedawnienia roszczenia by egzekucja została wycofana? Czy jednak należy wystąpić z pozwem do sądu przeciw egzekucyjnym o pozbawienie wykonalności bankowego tytułu egzekucyjnego?

W pierwszej kolejności zauważę, iż postawione pytanie należy rozpatrywać w kontekście m.in. przepisu art. 125 kodeksu cywilnego, który stanowi, iż roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 7 lutego 2014 r. w sprawie o sygn. akt I ACa 687/13, postępowanie klauzulowe, toczące się na skutek wniosku banku o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu, nie ma charakteru postępowania rozpoznawczego, w którym sąd bada zasadność roszczenia powoda, ale ma jedynie na celu sprawdzenie formalnych przesłanek nadania klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu, a nie jego merytoryczne badanie. Nadając klauzulę wykonalności, sąd stwierdza, że wystawiony przez bank tytuł nadaje się do realizacji w drodze egzekucji. Ustalenie natomiast, czy dochodzona przez bank należność rzeczywiście istnieje i czy została wskazana w bankowym tytule egzekucyjnym we właściwej wysokości, wykracza poza zakres kognicji sądu przy nadawaniu klauzuli wykonalności. W art. 125 k.c. przewidziano wprawdzie wydłużenie terminu przedawnienia do 10 lat, niezależnie od długości terminu określonego w przepisie szczególnym dla danego rodzaju roszczeń - w odniesieniu do roszczeń stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem organów wskazanych w tym przepisie, lub ugodą przed nimi zawartą. Jednak rozszerzenie skutku z art. 125 k.c. na tytuły egzekucyjne - wymienione w art. 96-98 ustawy z 1997 r. - Prawo bankowe - nie znajduje uzasadnienia. Inne racje przemawiają bowiem za uznaniem określonego tytułu jako wystarczającego do nadania klauzuli wykonalności, inne zaś za wprowadzeniem dłuższego terminu przedawnienia. Ten ostatni efekt ustawodawca wyraźnie wiąże wyłącznie z kontrolą zasadności roszczenia przez organ niezależny od stron.

Podsumowując. Roszczenie stwierdzone prawomocnym m.in. orzeczeniem sądu przedawnia się z upływem lat dziesięciu. Termin ten nie ma zastosowania w kontekście bankowego tytułu egzekucyjnego. Zgodnie z utrwalonym zapatrywaniem orzecznictwa, termin biegu przedawnienia roszczeń banku wobec osoby niebędącej przedsiębiorcą wynosi trzy lata. Czytelnik może żądać pozbawienia klauzuli wykonalności w postępowaniu przeciwegzekucyjnym. Życzę powodzenia!

2. Kiedy można ubezwłasnowolnić kogoś całkowicie? Jakie powoduje to dla niego konsekwencje? Czy można to zrobić wobec osoby, która jest alkoholikiem i wydaje ogromne sumy pieniędzy na swój nałóg?

Zgodnie z przepisem art. 13 kodeksu cywilnego, osoba, która ukończyła lat trzynaście, może być ubezwłasnowolniona całkowicie, jeżeli wskutek choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, nie jest w stanie pokierować swym postępowaniem.

W postanowieniu Sądu Najwyższego z 18 maja 1972 r. wydanym w sprawie o sygn. akt II CR 138/72 trafnie zwrócono uwagę, że podstawę ubezwłasnowolnienia całkowitego może stanowić nie pijaństwo w ogóle, ale pijaństwo mające charakter zaburzeń psychicznych.

Jakie są skutki ubezwłasnowolnienia całkowitego? Osoba ubezwłasnowolniona nie ma zdolności do czynności prawnych. Czynność prawna dokonana przez taka osobę jest nieważna. Jednakże gdy osoba niezdolna do czynności prawnych zawarła umowę należącą do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, umowa taka staje się ważna z chwilą jej wykonania, chyba że pociąga za sobą rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności prawnych. Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie może także zawrzeć małżeństwa. Ustanawia się dla niej opiekę, chyba że pozostaje ona jeszcze pod władzą rodzicielską

3. Chcę zabezpieczyć pożyczkę, którą daję znajomemu. Chcę, żeby mój znajomy podpisał weksel. Czy jest jakiś obowiązujący wzór weksla? A jeśli nie, jakie warunki powinien spełniać weksel, żeby był ważny?

Dla ważności weksla trasowanego (bo zakładam, że suma pieniężna jest oznaczona) niezbędne jest zamieszczenie w nim poniższych elementów:

1. nazwę „weksel” w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono;

2. bezwarunkowe polecenie zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej;

3. nazwisko osoby, która ma zapłacić (trasata);

4. oznaczenie terminu płatności;

5. oznaczenie miejsca płatności;

6. nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana;

7. oznaczenie daty i miejsca wystawienia weksla;

8. podpis wystawcy weksla.

Do 1 stycznia 2007 r. istniały urzędowe blankiety wekslowe, które służyły realizacji obowiązków fiskalnych wynikających z ustawy o opłacie skarbowej. Od tej daty od weksli nie pobiera się opłaty skarbowej, natomiast w obrocie funkcjonują prywatne blankiety wydawane przez poszczególnych przedsiębiorców, z tym, że nie ma ustalonego jednolitego wzoru takiego dokumentu.

4. Moja babcia kupiła bardzo drogą pościel, została omamiona. Czy w przypadku, gdy zrobiła to nie do końca świadomie i żałuje wydanych kilku tysięcy złotych, można coś zrobić?

Podejrzewam, że babcia Czytelnika zakupiła przedmiotową pościel na jednym z „pokazów” połączonych z występami znanego aktora czy też celebryty. Zgodnie z przepisem art. 2 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni od zawarcia umowy. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem. W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.

UWAGA! Jeżeli konsument nie został poinformowany na piśmie o prawie odstąpienia od umowy, bieg terminu, o którym mowa powyżej, nie rozpoczyna się. W takim wypadku konsument może odstąpić od umowy w terminie dziesięciu dni od uzyskania

informacji o prawie odstąpienia. Konsument nie może jednak z tego powodu odstąpić od umowy po upływie trzech miesięcy od jej wykonania.

Jeśli babcia Czytelnika przegapiła terminy określone powyżej, może powołać się na błąd co do treści czynności prawnej. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli, które zostało złożone innej osobie pod wpływem błędu, następuję przez oświadczenie złożone tej osobie na piśmie. Uprawnienia do uchylenia się wygasa z upływem roku od wykrycia błędu.

5. Kupiłam w internecie dekatyzowany kombinezon. Choć sprzedawca zaznaczał, że towar może różnić się od prezentowanego na zdjęciu to ten, który dostałam jest diametralnie różny. Wybrałam kolor ciemny, a dostałam kombinezon, na którym były zaledwie 2-3 ciemne plamy. Kombinezon nawet nie przypominał odcieniem tego prezentowanego na aukcji jako „ciemny”. Czy sprzedawca może napisać sobie, że towar może różnić się od prezentowanego na zdjęciu i pod tą podszewkę wciskać kupującym byle co? Chcę zwrócić towar i odzyskać poniesione koszty, także za przesyłkę, bo czuję się oszukana. Jak to zrobić?

Zgodnie z przepisem art. 7 ustawy z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni, ustalonym w sposób określony w art. 10 ust. 1. Zgodnie z przytoczonym przepisem termin dziesięciodniowy, w którym konsument może odstąpić od umowy, liczy się od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi - od dnia jej zawarcia. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem. W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.

UWAGA! Jeśli przedsiębiorca nie poinformował konsumenta o ustawowym terminie odstąpienia termin, w którym konsument może odstąpić od umowy, wynosi trzy miesiące i liczy się od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi - od dnia jej zawarcia. Jeżeli jednak konsument po rozpoczęciu biegu tego terminu otrzyma potwierdzenie, termin ulega skróceniu do dziesięciu dni od tej daty.

Jeśli Czytelniczka przegapiła terminy określone powyżej, pozostaje jej skorzystać z uprawnień jakie daje ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego. Jeżeli towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową, kupujący może żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy, chyba że naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów. Przy ocenie nadmierności kosztów uwzględnia się wartość towaru zgodnego z umową oraz rodzaj i stopień stwierdzonej niezgodności, a także bierze się pod uwagę niedogodności, na jakie naraziłby kupującego inny sposób zaspokojenia. Jeżeli sprzedawca, który otrzymał od kupującego żądanie określone powyżej, nie ustosunkował się do niego w terminie 14 dni, uważa się, że uznał je za uzasadnione. Kupujący traci nadmienione uprawnienia, jeżeli przed upływem dwóch miesięcy od stwierdzenia niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową nie zawiadomi o tym sprzedawcy. Do zachowania terminu wystarczy wysłanie zawiadomienia przed jego upływem.

PORADŹ SIĘ PRAWNIKA: Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto