Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradź się prawnika: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy, cz. XIII

AG
Poradź się prawnika: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy, cz. XIII
Poradź się prawnika: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy, cz. XIII archiwum
Dostaliśmy wasze pytania i opisane problemy, które chcecie rozwiązać z naszą pomocą. Zobaczcie, co poradził Wam prawnik i jak odpowiedział na Wasze bolączki. Czekamy na kolejne zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem!

1. Moja żona jest bardzo chora i ma konto pieniężne, do którego nie jestem upoważniony. Mieszkamy poza granicą Polski. Co możemy zrobić, żeby ona mogła mnie upoważnić do konta?

ODPOWIEDŹ
W opisanej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie udzielenie tzw. pełnomocnictwa bankowego. Pełnomocnictwo, jako instytucja prawna, uregulowana jest w kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 95 § 2 wskazanego kodeksu czynność prawna dokonana przez przedstawiciela (pełnomocnika) w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie albo na oświadczenie reprezentowanego.

Posiadacz rachunku powinien udzielić pełnomocnictwa innej osobie - na piśmie. W praktyce można skorzystać z formularzy opracowanych przez banki, dostępnych w ich placówkach lub na stronach internetowych. Do skutecznego ustanowienia pełnomocnika nie jest wymagana jego obecność w banku. Ustanowienie pełnomocnictwa może być dokonane także drogą korespondencyjną. Jednak w takich przypadkach banki, oprócz oświadczenia posiadacza rachunku na piśmie, wymagają także potwierdzenia tożsamości i własnoręcznego podpisu pełnomocnika czy też poświadczenia składanych dokumentów przez notariusza albo pracownika banku.

W dokumencie pełnomocnictwa należy wpisać dane personalne posiadacza rachunku oraz pełnomocnika, miejsca zamieszkania, datę dokumentu oraz wskazać czynności, do dokonania których pełnomocnik ma być upoważniony. Pod treścią dokumentu pełnomocnictwa powinien podpisać się mocodawca czyli posiadacz rachunku bankowego. Banki wymagają również złożenia wzoru podpisu pełnomocnika, ponieważ ma on składać dyspozycje dotyczące rachunku.

***
2. Mam wujka samotnie mieszkającego w domu, który został mu po rodzicach, nie ma już żony ani dzieci (ma rodzeństwo). Zastanawiał się ostatnio nad zostawieniem mi w spadku tego domu. Ja mam pewne wątpliwości z jednego powodu - wujek brał kilka lat temu pożyczki "Provident" (2 albo 3 razy), były to wówczas niewielkie kwoty po około 500 zł, część spłacił, a reszty nie spłacał regularnie. Pożyczki te zaciągnął w innym mieście niż mieszka i po powrocie w rodzinne strony nie dokończył spłacać długu. Do tej pory nikt się nie odzywał, nie szukał go, ani nie próbował ściągnąć długu. I to jest jak dla mnie dziwne, ale nie wiem jaki oni mają schemat działania w takich sytuacjach? Jak wygląda sytuacja prawna ze strony Providentu, jakie dane oni biorą od kredytobiorców (stały adres zamieszkania, nr dowodu?), czy są jakieś przedawnienia, czy oni do końca życia ścigają dłużników czy przekazują takie sprawy dalej do sądu, komornika itp.? Czy jest jakaś możliwość przyjęcia spadku bez długów? Nie chcę spłacać jakichś kolosalnych odsetek. Co mam robić w takiej sytuacji? Proszę o podpowiedź.

ODPOWIEDŹ
W pierwszej kolejności czuje się w obowiązku by podkreślić, iż nie jestem pracownikiem Provident Polska S.A. Mając na uwadze powyższe, ubolewam, ale nie jest w stanie udzielić Czytelnikowi informacji na temat „schematu działania” w/w osoby prawnej w takich sytuacjach. Nie mam także wiadomości na temat „jakie dane” Provident Polska S.A. „bierze” od swoich klientów. Z tymi pytaniami proszę się zwrócić do nadmienionego podmiotu.

Natomiast, ustosunkować się mogę do pytań zadanych w dalszej części wypowiedzi. Zgodnie z art. 118 kodeksu cywilnego, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń oświadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. W stosunku do roszczenia, o którym wspomniano w pytaniu, zastosowanie będzie miał drugi okres przedawnienia. UWAGA. Upływ terminu przedawnienia nie oznacza, że wierzyciel nie może skierować sprawy do Sądu. Może to uczynić, ale dłużnik może uchylić się od zaspokojenia roszczenia, podnosząc zarzut przedawnienia.

Jeśli roszczenie zostało stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia był krótszy. Jeśli, w stosunku do wujka wydany zostały wyrok czy też np. nakaz zapłaty stwierdzający roszczenie pożyczkodawcy, termin przedawnienia wynosić będzie lat dziesięć.

To czy sprawa zostanie skierowana do Sądu bądź później - do Komornika, zależy wyłączenie od wierzyciela.

Co do kwestii przyjęcia spadku z ograniczeniem odpowiedzialności za długi to taką możliwość przewiduję art. 1012 kodeksu cywilnego. Spadkobierca, który spadek przyjął z ograniczeniem odpowiedzialności za długi (tzw. przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza) odpowiada za długi do określonej wysokości – do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Przykładowo: wartość stanu czynnego spadku wynosi 50 tysięcy złotych, dług - 100 tysięcy. Gdy spadkobierca przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza, wierzyciel może domagać się zapłaty jedynie kwoty 50 tysięcy złotych. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzucenia spadku może być złożone w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. UWAGA! Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku! Warto więc dopilnować tego terminu, aby nie narazić się na przykre konsekwencje związane z regulowaniem długów spadkodawcy. Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku składa się przed sądem lub przed notariuszem.

***
3. Jak wnieść odwołanie od decyzji administracyjnej i jakie warunki to odwołanie powinno spełniać?

ODPOWIEDŹ
Zgodnie z art. 127 kodeksu postępowania administracyjnego, od decyzji wydanej w pierwszej instancji służy stronie odwołanie tylko do jednej instancji. Właściwy do rozpatrzenia odwołania jest organ administracji publicznej wyższego stopnia, chyba że ustawa przewiduje inny organ odwoławczy. Proszę pamiętać, że od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze nie służy odwołanie, jednakże strona niezadowolona z decyzji może zwrócić się do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji.

Zgodnie z art. 129 w/w kodeksu, odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie – od dnia jej ogłoszenia stronie.

***
4. Kupiłem lampę samochodową w Internecie. W paczce przyszła lampa, ale nie działa. Sprzedawca twierdzi, że on wysłał lampę nieuszkodzoną. Jak mogę teraz dochodzić swoich praw? Co mam teraz zrobić?

ODPOWIEDŹ
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, konsument, który zawarł umowę na odległość (np. kupił przez internet odzież lub sprzęt agd czy opisywaną lampę), ma prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Jest ono jednak ograniczone w czasie i przysługuje jedynie przez 10 dni.

Po upływie 10 dni, w razie niezgodności towaru z umową, konsument może najpierw żądać doprowadzenia go do stanu zgodnego z umową przez nieodpłatną naprawę albo wymianę na nowy, chyba że naprawa albo wymiana są niemożliwe lub wymagają nadmiernych kosztów. Sprzedawca powinien ustosunkować się do zgłoszenia reklamacyjnego w terminie 14 dni. Jeśli nie dochowa tego terminu, uznaje się, że sprzedawca uznał żądania konsumenta i powinien je zrealizować. Gdy sprzedawca w odpowiednim czasie nie dokona naprawy albo wymiany bądź okażą się one niemożliwe lub gdy naprawa albo wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności, to wtedy kupujący może skorzystać z innych uprawnień. Można żądać obniżenia ceny, a nawet odstąpienia od umowy, choć ta ostatnia możliwość nie dotyczy tych przypadków, gdy stwierdzona wada jest nieistotna. Sprzedawca jednak nie odpowiada za taką niezgodność, o której kupujący wiedział w momencie transakcji, albo – oceniając rozsądnie – powinien był wiedzieć.

***
5. Wygrałam sprawę cywilną. Nie wiem dlaczego, ale sad nie sądził zwrotu kosztów na moją rzecz. Dlaczego? O co może chodzić?

ODPOWIEDŹ
Czytelniczka nie wskazuje czy wyrok lub też np. nakaz zapłaty w ogóle zawiera rozstrzygnięcie o kosztach lub też jakiej treści jest rzeczone rozstrzygnięcie.

Jeśli wyrok nie obejmuje rozstrzygnięcia o kosztach, warto wnieść o jego uzupełnienie. Zgodnie z art. 351 kodeksu postępowania cywilnego, strona może w ciągu 2 tygodni od ogłoszenia wyroku, a gdy doręczenie wyroku następuje z urzędu – od jego doręczenia, zgłosić wniosek o uzupełnienie wyroku. Wniosek co do zwrotu kosztów procesu sąd może rozpoznać na posiedzeniu niejawnym.

Innym wytłumaczeniem tej sytuacji jest art. 100 w/w kodeksu, który stanowi, iż w razie częściowego tylko uwzględnienia żądań koszty będą wzajemnie zniesione lub stosunkowo rozdzielone.

Możliwa jest także inna ewentualność – w wypadkach szczególnie uzasadnionych, są może zasądzić od strony przegrywającej tylko część kosztów albo nie obciążać jej w ogóle kosztami. Ocena, czy taki wypadek rzeczywiście zachodzi, pozostawiona została uznaniu sądu. Musi ona mieć na względzie całokształt okoliczności sprawy. Chodzi tu nie tylko o okoliczności związane z przebiegiem procesu, ale również pozostające poza jego obszarem (np. stan majątkowy stron, ich sytuacja życiowa). Okoliczności te powinny być oceniane przede wszystkim z punktu widzenia zasad współżycia społecznego.

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto