Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradź się prawnika: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy, cz. XXI

red
Poradź się prawnika
Poradź się prawnika archiwum
Poradź się prawnika, który odpowie na wasze pytania i opisane problemy, które chcecie rozwiązać z naszą pomocą. Czekamy na kolejne zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem!

1. Czasem widuje się np. pijane matki czy ojców, które „opiekują” się małymi dziećmi. Czy takie zachowanie jest karalne? Nie mogę patrzeć na to, jak np. tatuś z malutkim dzieckiem stoi pod monopolowym.

Zgodnie z przepisem art. 106 kodeksu wykroczeń, kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny lub karze nagany.

Niebezpieczeństwo dla zdrowia dziecka nie musi być bezpośrednie, bowiem tym sformułowaniem ustawodawca się nie posługuje, ale też nie chodzi o zagrożenie wyłącznie hipotetyczne, które być może zaistnieje w przyszłości. Okoliczność niebezpieczna to taka, która oceniana według kryteriów obiektywnych stanowi realne zagrożenie dla zdrowia człowieka np. osoba będąca po wpływem alkoholu pozwala na to by dziecko kąpało się w rzece lub bawiło w pobliżu ruchliwej drogi.

2. Czytałam o rozwodzie. Niby trzeba udowodnić trwały i zupełny rozkład pożycia. Ale co tak naprawdę to oznacza? Jak to rozumieć?

Zgodnie z przepisem art. 56 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.
Zupełność rozkładu pożycia polega na tym, iż między małżonkami zanikły trzy podstawowe więzi:
- więź psychiczna (uczucie),
- więź fizyczna,
- więź gospodarcza.
W praktyce dopuszczalne jest również orzeczenie rozwodu przy zachowaniu więzi gospodarczej – istnienie tej więzi jest bowiem niekiedy sytuacją przymusową, usprawiedliwioną okolicznościami życiowymi.
Trwałość rozkładu pożycia małżeńskiego oznacza, że okoliczności faktyczne sprawy wskazują, iż nie nastąpi już reaktywacja więzi małżeńskich stron postępowania.

3. Mąż ma działkę. Dostał ją przed ślubem. Czy jeśli wybudujemy na niej dom, będzie on należeć do niego? Jak podzielić wtedy majątek w przypadku rozwodu?

Zgodnie z przepisem art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich.

Działka – jako przedmiot majątkowy nabyty przed powstanie wspólności ustawowej należy wyłączone do majątku osobistego męża (art. 33 w/w kodeksu). Dom wybudowany na nieruchomości należącej wyłącznie do małżonka Czytelniczki będzie również wyłącznie jego własnością. Działa tutaj zasada superficies solo cedit wyrażona w art. 48 kodeksu cywilnego tj. wszystko, co znajduje się na gruncie, jest jego częścią składową. W szczególności zaś chodzi o budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i rośliny od chwili ich zasadzenia lub zasiania.
W razie rozwiązanie małżeństwa przez rozwód i podziału majątku, Czytelniczka nie będzie mogła rościć sobie żądnych praw do opisywanego budynku. Może jedynie wystąpić z roszczeniem o zwrot nakładów dokonanych na budowę domu. Zgodnie z art. 45 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty.

Jak zabezpieczyć się przed taką sytuacją? Po pierwsze Czytelniczka może podpisać z małżonkiem tzw. umowę majątkową małżeńską. Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć. W tym wypadku rozszerzenie obejmowało by dom wybudowany wspólnymi siłami na działce należącej do męża. Po drugie, mąż może (choćby na podstawie umowy darowizny) przenieść własność części domu na małżonkę. W takim przypadku, dom stanie się przedmiotem współwłasności ułamkowej, a udział w tej współwłasności wejdzie w skład majątku odrębnego.

4. Co można zrobić w sytuacji kiedy sąsiad pół metra od naszego płotu hoduje bażanty? Jest wiosna czy lato i nie da się spać z zamkniętym oknem, a tu od 4 rano słychać tylko pisk i zgrzyt. Czy to nie podpada pod zakłócanie ciszy nocnej? Jest na to jakiś paragraf?

Zgodnie z przepisem art. 144 kodeksu cywilnego, właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętna miarę, wynikającą ze społeczno – gospodarczego przeznaczenie nieruchomości i stosunków miejscowych.

Oddziaływania, które nie polegają na wtargnięciu naruszającego na cudzą nieruchomość, lecz wynikają z działalności prowadzonej na własnej nieruchomości, określa się jako immisje.

Wśród immisji pośrednich rozróżnia się też immisje materialne, gdy następuje przenikanie na nieruchomości sąsiednie cząstek materii lub pewnych sił, oraz immisje niematerialne, które oddziałują na psychikę właściciela, w szczególności na jego poczucie bezpieczeństwa lub estetyki. Z przypadku opisywanym przez Czytelnika mamy do czynienia z immisjami niematerialnymi.

Oddziaływanie pośrednie na nieruchomości sąsiednie jest dopuszczalne, jeśli mieści się w granicach przeciętnej miary. Oceny przeciętnej miary dokonuje się według dwóch kryteriów: społeczno - gospodarczego przeznaczenia obu nieruchomości oraz stosunków miejscowych. Co do oceny przeciętnej miary wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 22 listopada 1985 r. o sygn. akt II CR 149/85, stwierdzając, że musi być ona dokonana na podstawie obiektywnych warunków, panujących w środowisku osób zamieszkujących na danym terenie, a nie na podstawie subiektywnych odczuć osób, których przestrzeń w miejscu zamieszkania w następstwie dalszego budowania budynku mieszkalnego uległaby ograniczeniu.

Właściciele sąsiednich nieruchomości narażonych na immisje pośrednie mogą wystąpić do sądu z tzw. roszczeniem negatoryjnym żądając przywrócenia stanu zgodnego z prawem i zaniechania dalszych naruszeń.

5. Mieszkam nad studentami, którzy wynajmują mieszkanie na naszym osiedlu. W każdy piątek robią imprezę, nikogo nie uprzedzając ani nie informując, że będzie głośno. Oczywiście teraz gdy jest ciepło, imprezy odbywają się przy otwartym balkonie. Co można zrobić w takiej sytuacji, gdy zwracanie uwagi nie skutkuje? Jaka kara grozi za zakłócanie ciszy nocnej i czy jednorazowo różni się to od konsekwencji za stałe zakłócanie ciszy?

Gdy zwracanie uwagi nie skutkuje, można zgłosić wykroczenie na Policję. Zgodnie z przepisem art. 51 kodeksu wykroczeń, kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. W większości wypadków Policja nałoży w postępowaniu mandatowym grzywnę w wysokości do 500 zł.

Ustawodawca nie rozróżnia „zakłócania ciszy nocnej” od „stałego zakłócania ciszy nocnej”. Proszę jednak pamiętać, iż zgodnie z przepisem art. 33 kodeksu wykroczeń okolicznością obciążającą jest uprzednie ukaranie sprawcy za podobne wykroczenie jak również działanie pod wpływem alkoholu. W związku z powyższym, organ orzekający wymierzając karę za kolejny „wybryk studentów” zapewne będzie surowszy.

PORADŹ SIĘ PRAWNIKA: Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto