Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradź się prawnika: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy cz. IV

Aneta Galek
Poradź się prawnika: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy cz. IV
Poradź się prawnika: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy cz. IV sxc.hu
Dostaliśmy wasze pytania i opisane problemy, które chcecie rozwiązać z naszą pomocą. Zobaczcie, co poradził Wam prawnik i jak odpowiedział na Wasze bolączki. Czekamy na kolejne zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl.

***

1. Trzy lata temu podżyrowałam pożyczkę pracodawcy. Po roku zamknął interes i nie płacił kredytu. Oczywiście komornik nie mogąc znaleźć kredytobiorcy wszedł mi na pobory. Ja dłużnika znalazłam i zaczęłam odbierać wszystko co komornik zabierał mi co miesiąc. Niestety po roku sprawdzając jak wygląda moje zadłużenie okazało się, że dług się nadal powiększa, a pracodawca przestał mi otwierać drzwi i zostałam z długiem sama. Wzięłam kredyt i spłaciłam całość komornikowi. Proszę mi poradzić jak teraz odzyskać tę kasę od byłego pracodawcy, a nie ponosić już kosztów. Wiem, że mój dłużnik nie ma żadnych oficjalnych dochodów i korzysta z pomocy MOPR, nie odbiera telefonów, nie otwiera drzwi, a ja przez jeden podpis cierpię już trzeci rok. Czy w ogóle są sposoby na ściągniecie długu od takiej osoby??

ODPOWIEDŹ:
Zgodnie z przepisem art. 876 kodeksu cywilnego, przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał. Czytelniczka zrealizowała swoją powinność i wykonała zobowiązanie. Kolejnym krokiem, który powinna przedsięwziąć jest zawiadomienie byłego pracodawcy o dokonanej przez siebie zapłacie. Powinna tego dokonać niezwłocznie. Poręczyciel, który nie zawiadomi dłużnika o dokonanej przez siebie zapłacie długu i narazi go przez to na wykonanie zobowiązanie po raz drugi, traci prawo do regresu do dłużnika o zwrot tego, co sam wierzycielowi (w tym przypadku bankowi Lub instytucji kredytowej) świadczył.

W związku z faktem, że Czytelniczka zapłaciła za cudzy dług, wstąpiła w prawa wierzyciela i może domagać się od byłego pracodawcy zaspokojenia wierzytelności do wysokości dokonanej zapłaty (proszę zwrócić uwagę na art. 518 kodeksu cywilnego). Może to zrobić składając pozew do właściwego sądu. Pozew musi spełnić szereg warunków formalnych jak i merytorycznych, wskazane zatem będzie zwrócenie się profesjonalnego prawnika (adwokata, radcy prawnego), który poprawnie sporządzi i wniesie przedmiotowe pismo.

***
2. Wykonują pracę przy komputerze, minimum 8 godzin dziennie. Czy należy mi się jakaś ustawowa przerwa od komputera?

ODPOWIEDŹ:
Tak, jak najbardziej. Zgodnie z § 7 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Jednak proszę pamiętać, iż w/w przerwa nie jest przerwą od samej pracy jako takiej. W tym czasie pracownik powinien zająć się obowiązkami zawodowymi, które nie wymagają kontaktu z komputerem (np. porządkowaniem dokumentów papierowych, wykonaniem telefonu do klienta, rozmową na temat zawodowy z innym pracownikiem).

***
3. Moi rodzice mają 4 dzieci. 5 lat temu w ramach renty strukturalnej przepisali wszystko na moją siostrę, przy czym zastrzegli sobie tylko dożywocie w domu. Z rodzicami mieszka jeszcze moich 2 braci, siostra mieszka z mężem w innym domu podobnie jak ja. Wiem, że przez 5 lat musieli obrabiać ziemię .Ten czas się skończył. Czy teraz mogą w formie darowizny przepisać i podzielić tę ziemię i budynki między rodzeństwo?

ODPOWIEDŹ:
Rozumiem, że pod pojęciem „obrabiania ziemi przez 5 lat” kryje się zobowiązanie się siostry do prowadzenia osobiście działalności rolniczej na przejętych użytkach rolnych przez co najmniej 5 lat. Zgodnie z § 4 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Renty strukturalne" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. Nr 109, poz. 750) Pani rodzice musieli spełnić warunek przekazania gospodarstwa rolnego o łącznej powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 6 ha, a w przypadku gospodarstw rolnych położonych w województwie małopolskim, podkarpackim, śląskim lub świętokrzyskim - co najmniej 3 ha. Zakładam, że w tej sprawie przekazanie w/w gospodarstwa nastąpiło przez przeniesienie własności gospodarstwa rolnego w całości na rzecz następcy tj. Pani siostry. Przeniesienie własności miało charakter trwały z uwagi na fakt, iż następca był zstępnym (dzieckiem) Pani rodziców. Mając na uwadze powyższe TYLKO siostra, której przekazano w/w gospodarstwo, a co za tym idzie, która jest jego jedyną właścicielką może rozporządzać rzeczą. Rodzice nie mogą „podzielić ziemi” między rodzeństwo.

***
4. Jestem pracownikiem firmy ochroniarskiej i mam kilka pytań. Pracujemy po 240 godzin w miesiącu, jest umowa o pracę i za to mamy płacone najniższą krajową, a reszta na umowę zlecenie, gdzie nie mamy żadnej oficjalnie stawki. Mamy potrącane z umowy zlecenie za przepały, gdzie musimy spędzać 24 h w samochodzie i nawet nie mamy żadnej przerwy ani żadnego pomieszczenia socjalnego na jakiekolwiek załatwienie potrzeb fizjologicznych. Brak funduszu socjalnego. Jak mamy jakieś włamanie niewykryte to firma nam zabiera po 500 zł z umowy zlecenie. Inspekcja pracy nic nie poradzi w tym temacie. Czy jest jakieś rozwiązanie, żeby mogło być lepiej czy takie duże firmy są bezkarne?

ODPOWIEDŹ:
Po pierwsze: ta sama praca (a tak jest w tym przypadku) nie może być raz świadczona jako praca w ramach umowy o pracę, a raz jako praca wykonywana na podstawie stosunku cywilnoprawnego (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 12 kwietnia 1994 w sprawie o sygn. akt I PZP 13/94). Taka sytuacja ma zapewne na celu uniknięcie określonych obciążeń np. składek na ubezpieczenie społeczne. W związku z powyższym może Pan wystąpić z powództwem przeciwko pracodawcy o ustalenie, że pozostaje Pan z nim w stosunku pracy. Nie zgodzę się stwierdzeniem, że Państwowa Inspekcja Pracy „nic nie poradzi w tym temacie”. Część przedstawionych przez Pana zachowań jakich dopuszcza się pracodawca, można przecież zakwalifikować jako wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Proszę spokojnie i rzetelnie wskazać zaniedbania, których Pana zdaniem dopuszcza się pracodawca.

***
5. Mam pytanie o obowiązki pracodawcy wobec pracownicy, która jest w ciąży. Jak to wygląda w przypadku gdy kobieta jest zatrudniona na umowę o dzieło, jak w przypadku umowy zlecenia, a jak w przypadku umowy o pracę? Co przysługuje wtedy kobietom ze strony pracodawcy – chodzi mi m.in. o kwestię urlopu.

ODPOWIEDŹ:
W przypadku gdy strony zawarły umowę o pracę pracownik będący kobietą w ciąży ma szereg uprawnień wynikających wprost z kodeksu pracy. Stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim. Poniżej niektóre z obowiązków pracodawcy:

– pracodawca jest obowiązany udzielać pracownicy ciężarnej zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy,
– pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba, że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy - pamiętajmy jednak, że dotyczy to tylko umowy na czas nieokreślony,
– pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej,
– pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze: 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, 31 tygodni w przypadku urodzenie dwojga dzieci przy jednym porodzie, 33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie, 35 tygodni w przypadku czworga dzieci przy jednym porodzie, 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie,
– co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu,
– pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodniu urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu; w takim przypadku niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek,
– bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze: do 6 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie, do 8 tygodni – w innych przypadkach,
– bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, o którym mowa powyżej w pełnym wymiarze określonym pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni
– pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu.

UWAGA! Kobieta w ciąży pracująca na zlecenie lub umowę o dzieło nie może liczyć na ochronę stosunku pracy. Dla przykładu: zgodnie z art. 746 kodeksu cywilnego dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże, strony w związku z przewidzianą w art. 3531 kodeksu cywilnego zasadą swobody umów mogą wprowadzić do łączącego je stosunku prawnego pewne unormowania, które zabezpieczą kobietę w stanie błogosławionym.

***

Poradź się prawnika - wyślij nam swoje pytania

Nie wiesz, czy powinieneś przyjąć spadek, a może chcesz poradzić się w sprawie alimentów albo innych problemów rodzinnych? Zapraszamy do nadsyłania pytań z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego. Odpowiedzi będziemy publikować co tydzień, w piątek, na łamach naszego portalu.

Zapraszamy! Poradź się prawnika! Wyślij nam swoje pytanie na adres: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto