Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne: Zobaczcie, co prawnik odpowiada na Wasze pytania, cz. XLIV

RED
Porady prawne: Zobaczcie, jak prawnik odpowiada na Wasze pytania, cz. XLIV
Porady prawne: Zobaczcie, jak prawnik odpowiada na Wasze pytania, cz. XLIV archiwum
Co tydzień prawnik odpowiada na Wasze pytania. Zobaczcie, jakich wskazówek udzielił naszym Czytelnikom. Czekamy na dalsze zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

1. Mam problem dotyczący mojego dziecka i matki dziecka. Chodzi o to, że mam 3-miesięczne dziecko z kobietą, która ma męża więc dziecko ma jego nazwisko, a ja bym chciał aby dziecko miało moje nazwisko i abym miał pełne prawa do tego dziecka. Czy ja mogę coś zrobić w tej sprawie gdy matka dziecka ani jej mąż nie wnieśli o zaprzeczenie ojcostwa? Czy matka mojego dziecka ma prawo zabrać je i nie pozwolić się z nim widywać i zabierać ? Matka dziecka straszy mnie non stop że zabierze mi je i nie wiem co robić. Traktuje nasze dziecko jako kartę przetargową gdyż ja z nią nie chce być. Proszę o pomoc i jak najszybszą odpowiedź.
Zgodnie z przepisem art. 62 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Domniemania tego nie stosuje się, jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji. Domniemanie powyższe może być obalone tylko ma skutek powództwa o ustalenie ojcostwa. Kolejne artykuły wyżej wymienionego kodeksu stanowią m.in., że mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Nadto, matka może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa swego męża w ciągu sześciu miesięcy od urodzenia dziecka. Dziecko po dojściu do pełnoletności może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa męża swojej matki, nie później jednak niż w ciągu trzech lat od osiągnięcia pełnoletności. Z powyższego wynika, że „prawdziwy” tj. biologiczny ojciec dziecka niestety nie może samodzielnie wystąpić do sądu z pozwem o zaprzeczenie ojcostwa męża kobiety, z którą ma dziecko.
Co robić w takiej sytuacji? Zgodnie z przepisem art. 86 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, powództwo o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa oraz o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa może wytoczyć także prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego. Mając na uwadze powyższe, warto zwrócić się do prokuratora z prośbą/wnioskiem o wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Nie ma przepisów które wskazywałyby na warunki formalne tego pisma. Wystarczy podać w nim istotne okoliczności sprawy i uzasadnić, dlaczego wytoczenie takiego powództwa miałoby być w interesie społecznym.

2. Ile aktów oskarżenia kończy się skazaniem?
Posłużę się źródłem w postaci sprawozdania Prokuratora Generalnego z rocznej działalności prokuratury w 2010 r. W 2010 r. osądzono łącznie w skali kraju w sądach powszechnych 478 320 osób, o 6 403 więcej niż w analogicznym okresie 2009 r. Skazano łącznie 435 078 osób, o 6 665 więcej niż w 2009 r. (wzrost o 1,6%).
Uniewinniono w 2010 r. łącznie w skali kraju 9 575 osób, o 704 osoby mniej niż
w 2009 r., przy zmniejszeniu z 2,18% - do 2,0% wskaźnika procentowego osób
uniewinnionych do ogółu osób osądzonych. Procent uniewinnień jest od wielu lat stały i i oscyluje wokół 2.

3. Kilka dni temu miałam rozprawę cywilną. Zapoznałam się z protokołem rozprawy i pewne rzeczy są napisane całkowicie inaczej niż ja mówiłam, jak mogę to sprostować?
Zgodnie z przepisem art. 160 kodeksu postępowania cywilnego, strony mogą żądać sprostowania lub uzupełnienia protokołu, nie później jednak jak na następnym posiedzeniu, a jeśli idzie o protokół rozprawy, po której zamknięciu nastąpiło wydanie wyroku - dopóki akta sprawy znajdują się w sądzie. Od zarządzenia przewodniczącego strony mogą odwołać się do sądu w terminie tygodniowym od doręczenia im zarządzenia.
UWAGA! Zapis dźwięku albo obrazu i dźwięku nie podlega sprostowaniu.

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto