Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy, cz. LVI

LUB
Publikujemy kolejną porcję pytań do prawnika. Zobaczcie, co poradził ich autorom. Czekamy na kolejne zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem.

Chciałabym się dowiedzieć czy komornik może zabrać całe wynagrodzenie z wypłaty jeżeli mam umowę o pracę, dziennie pracuję dwie i pół godziny.

Zgodnie z przepisem art. 87 kodeksu pracy, z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu m. in. następujące należności:

- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

- sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.

Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

- w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia;

- w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych - do wysokości połowy wynagrodzenia.

Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne.

I co ważne dla Czytelniczki, jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, w/w kwota ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę od dnia 1 stycznia 2015 r. wynosi 1750 zł. Jeśli chodzi o szczegółowe wyliczenie w inkryminowanym zakresie – odsyłam na stronę KLIKNIJ TUTAJ

Pod wpływem alkoholu dokonałem uszkodzenia mienia sąsiada. Krótko mówiąc rozwaliłem celowo jego kosiarkę do trawy... Nie chcę otrzymać kary pozbawienia wolności. Jak doprowadzić do tego by umorzono postępowanie lub wymierzono mi niższą karę?

Zgodnie z przepisem art. 288 kodeksu karnego, kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Sąd może warunkowo umorzyć postępowanie karne, jeżeli wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy nie karanego za przestępstwo umyślne, jego właściwości i warunki osobiste oraz dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa.

UWAGA! Warunkowego umorzenia nie stosuje się do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą przekraczającą 3 lata pozbawienia wolności. Jedno ale. W wypadku gdy pokrzywdzony pojednał się ze sprawcą, sprawca naprawił szkodę lub pokrzywdzony i sprawca uzgodnili sposób naprawienia szkody, warunkowe umorzenie może być zastosowane do sprawcy przestępstwa zagrożonego karą nie przekraczającą 5 lat pozbawienia wolności.

Mając na uwadze powyższe, proszę:
- przeprosić pokrzywdzonego,
- postarać się by pokrzywdzony przyjął Pana przeprosiny i poinformował o tym organ postępowania przygotowawczego,
- naprawić szkodę.

Miejmy nadzieję, że zachowanie się po popełnieniu przestępstwa w nadmieniony sposób przekona organ postępowania przygotowawczego do skierowania do właściwego sądu wniosku o warunkowe umorzenie postępowania.

Gdyby jednak w/w organ uznał, iż nie zachodzą przesłanki uzasadniające warunkowe umorzenie postępowania, może Pan już po wniesieniu aktu oskarżenia złożyć do właściwego sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania. Jeśli Sąd uzna, iż zachodzi potrzeba rozważenia kwestii warunkowego umorzenia postępowania, skieruje sprawę na posiedzenie.

Abstrahując od kwestii warunkowego umorzenia postępowania, warto pamiętać, że wobec sprawcy przestępstwa m. in. uszkodzenia mienia, który dobrowolnie naprawił szkodę w całości, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. Powodzenia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto