Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy, cz. XLVII

AG
Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy, cz. XLVII
Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy, cz. XLVII archiwum
Porady prawne. Poradź się prawnika, który odpowie na wasze pytania i opisane problemy. Zobaczcie, jakich wskazówek udzielił naszym Czytelnikom. Czekamy na dalsze zgłoszenia i pytania z zakresu prawna karnego, administracyjnego, cywilnego czy rodzinnego.

Porady prawne: Zobaczcie, co odpowiada prawnik na wasze problemy

CZYTAJ NASZ SERWIS: PORADY PRAWNE

Na wybrane pytania i problemy, które zgłosicie odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl.

1. Mój problem dotyczy jakże "modnego" ostatnio tematu komorników. Jestem matką samotnie wychowująca dwójkę dzieci, mój były mąż złożył na mnie klauzulę wykonalności u komornika. Problem tylko w tym, że mój były mąż sam był winien mi pieniądze. Na tę kwotę uzyskałam i ja klauzulę wykonalności. Kwota ta łącznie z odsetkami przewyższa kwotę na którą opiewa klauzula złożona na mnie. Niestety komornik odsyła mnie z kwitkiem twierdząc, że on nie może dokonać potrącenia i wzajemnego umorzenia zobowiązań. Sąd odsyła mnie z kwitkiem mówiąc, że nasze wzajemne zobowiązania się umarzają. Sprawa ciągnie się od grudnia 2014 roku. Mam zablokowane konto. Mój były mąż nie płaci alimentów, więc u innego komornika znajduje się druga klauzula wykonalności na alimenty, ale ponieważ nie mogę ustalić jego miejsca zamieszkania i zatrudnienia alimentów również nie otrzymuję. Bardzo proszę o jakąkolwiek pomoc, bo naprawdę nie wiem co jeszcze mogę zrobić jak mam się przebić przez ten mur obojętności i braku dobrej woli.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego utrwalony był pogląd, że objęcie wierzytelności postępowaniem sądowym nie wyklucza jej skutecznego potrącenia w jakiejkolwiek fazie tego postępowania, jednak gdy następuje to po powstaniu tytułu wykonawczego, wówczas oświadczenie o potrąceniu może być dokonane tylko w drodze powództwa opozycyjnego (tak: uchwała Sądu Najwyższego z dnia 14 października 1993 r. w sprawie o sygn. akt III CZP 141/93). Także w pozycji Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, red. Z. Resich, W. Siedlecki, Warszawa 1969, s. 1153, jest wskazane, że powództwo opozycyjne można oprzeć na zarzucie potrącenia, bowiem nie zmierza ono do pozbawienia orzeczenia prawomocności, a jedynie wykonalności. Prawomocność orzeczenia nie wyklucza możliwości powstania m.in. takich zdarzeń jak potrącenie, które stoi na równi z wykonaniem zobowiązania. Dłużnik może rozporządzać bez ograniczeń swoją wierzytelnością w stosunku do wierzyciela i zgłosić ją do potrącenia w każdym czasie.

Zgodnie z tezą przedstawioną w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 27 września 2005 r. wydanego w sprawie o sygn. akt V CK 183/05, oświadczenie dłużnika o potrąceniu wierzytelności, objętej prawomocnym orzeczeniem sądowym, z wierzytelności objętej innym orzeczeniem sądowym, złożone po zamknięciu rozprawy w postępowaniu, w którym je wydano lub po powstaniu tytułu wykonawczego, stanowi zdarzenie, o którym mowa w art. 840 § 1 pkt 2 k.p.c.

Poruszona tematyka jest dosyć skomplikowana. Trudno w kilku zwięzłych zdaniach wytłumaczyć istotę sprawy. Myślę, że Czytelniczka chcąc uzyskać kompleksową poradę prawną winna się udać do profesjonalisty. Konieczne wydaje się dokładne przedstawienie stanu faktycznego oraz analiza dokumentów.

2. Czy w sprawie przeciwko ZUS konieczne jest zatrudnienie profesjonalnego prawnika czy też można występować we własnym imieniu w swojej sprawie?

Pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia. Nadto, pełnomocnikiem pracownika lub ubezpieczonego może być również przedstawiciel związku zawodowego lub inspektor pracy albo pracownik zakładu pracy, w którym mocodawca jest lub był zatrudniony, a ubezpieczonego - także przedstawiciel organizacji zrzeszającej emerytów i rencistów. Warto także pamiętać o tym, że w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych organizacje pozarządowe w zakresie swoich zadań statutowych, za zgodą pracownika lub ubezpieczonego wyrażoną na piśmie, mogą wytaczać powództwa na rzecz pracownika lub wnosić odwołania od decyzji organów rentowych, a także, za zgodą pracownika lub ubezpieczonego wyrażoną na piśmie, przystępować do nich w toczącym się postępowaniu.

Czy konieczne jest zatrudnienie profesjonalnego prawnika? Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Nie wiem bowiem czy Czytelnik/Czytelniczka odnajduje się w zawiłościach prawa ubezpieczeń społecznych i procedury cywilnej. Nie potrafię także ocenić czy osoba zadająca pytanie jest odporna na stres, który zawsze towarzyszy wizycie w sądzie. Jeśli czujesz się niepewnie, nie potrafisz wyartykułować swoich racji i nie znasz dokładnie przepisów – zgłoś się do adwokata, który kompleksowo zajmie się Twoją sprawą. Powodzenia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto