Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne: Wy pytacie, prawnik odpowiada

LUB
Prawnik odpowiada na pytanie o to, kto wystawia zaświadczenia o niekaralności i jak je dostać.

Na wybrane, zgłoszone przez Was pytania ([email protected]), odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie - www.adwokat-lecyk.pl.

Na pytania czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem.

Chciałbym dać córce większą sumę pieniędzy, które są jej potrzebne do rozkręcania własnego biznesu. Jak trzeba to załatwić od strony formalnej, żeby być w porządku wobec skarbówki i innych urzędów?
Zgodnie z przepisem art. 888 kodeksu cywilnego, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Oznacza to, że nawet ustna umowa darowizny jest ważna. Będzie jednak obowiązywała, jeżeli darowizna faktycznie zostanie wykonana, czyli na przykład podarowane pieniądze zostaną przelane z konta darczyńcy na konto obdarowanego.

Zgodnie z art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny.

Wysokość podatku zależy od kwoty nabytej darowizny oraz od przynależności nabywcy do określonej grupy podatkowej. Ustawodawca wyróżnił tu trzy grupy podatkowe. Do grupy I zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Jako, że Czytelnik zamierza obdarować córkę, obdarowana przynależy jako nabywczyni do pierwszej grupy podatkowej. Darowizny w najbliższej rodzinie (I grupa podatkowa bez zięciów, synowych i teściów) mogą być całkiem zwolnione od podatku bez względu na ich wysokość. Warunkiem zwolnienia jest zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy od jej otrzymania oraz przekazanie jej przekazem pocztowym bądź przelewem bankowym na rachunek nabywcy. Właściwym do zgłoszenia darowizny jest naczelnik urzędu skarbowego zgodny z miejscem zamieszkania obdarowanego w dniu otrzymania darowizny. Zgłoszeń dokonuje się na druku SDZ2. Ważne! Jeśli umowa darowizny została zawarta w formie aktu notarialnego, podatnik nie dokonuje ww. zgłoszenia. W takim wypadku formalności dopełnia notariusz. Po bardziej szczegółowe informacje uprzejmie odsyłam do właściwego urzędu skarbowego.

PORADY PRAWNE. ZOBACZ ODPOWIEDZI NA INNE PYTANIA:
-> Co może zrobić syn, któremu ojciec nie zapisał nic w spadku? (odpowiedź)
-> Czy małżonkowie, którzy mieszkają w jednym domu i nie zamierzają się z niego wyprowadzać, mogą dostać rozwód? (odpowiedź)
-> Zaległe należności za obsługę zapomnianego konta bankowego. Co zrobić, gdy trwa już postępowanie komornicze? (odpowiedź)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto