Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne: Wy pytacie, prawnik odpowiada

RED
Porady prawne: Wy pytacie, prawnik odpowiada
Porady prawne: Wy pytacie, prawnik odpowiada Wojtek Wilczyński
Opłata za mieszkanie - tą kwestią zajmujemy się tym razem w ramach bezpłatnych porad prawnych dla naszych Czytelników. Jeśli macie pytania do naszego prawnika, piszcie: [email protected].

Na wybrane pytania i problemy, które zgłaszacie, odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokat-lecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem.

Wynajmowałam mieszkanie "na czarno". Nie miałam żadnej umowy, nie byłam zameldowana tam, gdzie mieszkałam. Umówiłam się z właścicielem mieszkania, że co miesiąc będę mu przelewać na konto umówione pieniądze. Potem on zmarł i po pieniądze rękę wyciągnęła jego "partnerka życiowa" (pani nie była jego żoną). Zapłaciłam jej za pół roku z góry przelewem (mam potwierdzenie). Po miesiącu okazało się, że mieszkanie przechodzi jednak na syna zmarłego. Ten twierdzi, że jestem mu winna pieniądze za wynajmowanie mieszkania. Z "partnerką życiową" zmarłego nie mogę się dogadać. Czy jakoś mogę odzyskać pieniądze, które jej wpłaciłam?

Zgodnie z przepisem art. 922 kodeksu cywilnego, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Mając na uwadze powyższe, syn poprzedniego właściciela wszedł w stosunek najmu jako wynajmujący i to jemu należało płacić umówiony czynsz.

Zgodnie z przepisem art. 410 w/w kodeksu, świadczenie jest nienależne, jeżeli ten, kto je spełnił, nie był w ogóle zobowiązany lub nie był zobowiązany względem osoby, której świadczył, albo jeżeli podstawa świadczenia odpadła lub zamierzony cel świadczenia nie został osiągnięty, albo jeżeli czynność prawna zobowiązująca do świadczenia była nieważna i nie stała się ważna po spełnieniu świadczenia. Konfrontując przytoczony przepis z przedstawionym stanem faktycznym zauważyć należy, że nie była Pani zobowiązana wobec osoby, której świadczyła. Co za tym idzie, przysługuje Pani roszczenie wobec partnerki byłego właściciela o zwrot nienależnego świadczenia.

Nie można żądać zwrotu świadczenia:
- jeżeli spełniający świadczenie wiedział, że nie był do świadczenia zobowiązany, chyba że spełnienie świadczenia nastąpiło z zastrzeżeniem zwrotu albo w celu uniknięcia przymusu lub w wykonaniu nieważnej czynności prawnej;
- jeżeli spełnienie świadczenia czyni zadość zasadom współżycia społecznego;
- jeżeli świadczenie zostało spełnione w celu zadośćuczynienia przedawnionemu roszczeniu;
- jeżeli świadczenie zostało spełnione, zanim wierzytelność stała się wymagalna.

Warto również pamiętać o tym, że obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony, chyba że wyzbywając się korzyści lub zużywając ją powinien był liczyć się z obowiązkiem zwrotu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto