Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne. Wy pytacie, prawnik odpowiada

RED
Porady prawne
Porady prawne Marcin Osman
Czy małżonkowie, którzy mieszkają w jednym domu i nie zamierzają się z niego wyprowadzać, mogą dostać rozwód? Sprawdźcie, co prawnik odpowiedział na to pytanie. Jeśli macie inne wątpliwości i chcielibyście poznać zdanie eksperta, piszcie: [email protected].

Na wybrane pytania i problemy, które zgłaszacie, odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokat-lecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem.

Czy może być problemem przy rozwodzie fakt, że ja i kobieta z którą chcę się rozwieść mieszkamy w jednym domu? Nas ze sobą już nic nie łączy. Mieszkamy w tzw. bliźniaku. Na razie mnie nie stać na przeprowadzkę. Mamy ustalone, które części domu są moje, a które jej. Żona nie chce rozwodu. Czy ja się muszę wyprowadzić, żeby potwierdzić, że to małżeństwo to fikcja i żeby dostać rozwód?

Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 28 maja 1955 r. (sygn. akt I CO 5/55), rozkład jest zupełny, gdy nie istnieje między małżonkami więź duchowa, fizyczna ani gospodarcza. Gdy jednak przy zupełnym braku więzi duchowej i fizycznej pozostały pewne elementy więzi gospodarczej, rozkład pożycia może być mimo to uznany za zupełny, jeśli utrzymanie elementów więzi gospodarczej (np. wspólnego mieszkania) wywołane zostało szczególnymi okolicznościami. Gdy małżonkowie ze względów obiektywnych (np. brak środków finansowych) prowadzą w szczątkowej postaci wspólne gospodarstwo domowe sąd może stwierdzić, iż rozkład pożycia jest zupełny.

Nadto, zgodnie z przepisem art 58 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Już sama treść tego przepisu pozwala wywnioskować, iż ustawodawca dopuścił możliwość rozwiązania małżeństwa przez rozwód w sytuacji gdy małżonkowie wciąż zajmują wspólne mieszkanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto