MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Politologia UMCS będzie kształciła doktorów nauk o mediach

Leszek Mikrut
Politologia UMCS w Lublinie ma nowe uprawnienia. Będzie kształciła doktorów nauk o mediach
Politologia UMCS w Lublinie ma nowe uprawnienia. Będzie kształciła doktorów nauk o mediach biuro prasowe UMCS
Wydział Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, który rozpoczął kształcenie dziennikarzy w 1992 roku, doceniony został za potencjał naukowy oraz zatrudnianie praktyków dziennikarstwa.

Od tamtej pory mury uczelni opuściło ok. 1500 tego rodzaju specjalistów. Od 2004 roku Politologia przyznaje tytuły licencjackie w tym zakresie, a od 2010 roku – magisterskie.

Od nowego roku akademickiego wydział uruchomi studia doktoranckie w tej dziedzinie, przyjmując w pierwszej rekrutacji około 30 osób na studia dzienne i około 20 na zaoczne. Jednakże na pierwszych doktorów nie będzie trzeba czekać kilka lat, gdyż ok. 9 osób z Wydziału Politologii będzie mogło przenieść przewód doktorski właśnie na medioznawstwo.

- Nasz wydział, jako drugi ośrodek w kraju, po Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, otrzymał uprawnienia do nadawania stopni doktorskich w dziedzinie nauki o mediach - informuje prof. dr hab. Grzegorz Janusz, dziekan wydziału. - To wymierny sukces zespołu kierowanego przez prof. dr hab. Iwonę Hofman oraz wyraz uznania dla osiągnięć naukowych i dydaktycznych pracowników wydziału - dodaje.

- Wniosek o uprawnienia, złożony w sierpniu ubiegłego roku, podlegał dwuetapowej ocenie przez ekspertów Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego i Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych – wyjaśnia Aneta Adamska z biura prasowego UMCS. – Dokument ten oceniony został bardzo dobrze pod względem merytorycznym i formalnym, a analizie poddano m.in. dorobek naukowy w zakresie dyscypliny, aktywność publikacyjną i konferencyjną, tematykę prac dyplomowych, programy kształcenia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz produkcja medialna, zaplecze dydaktyczne.

Wysoko oceniono także między innymi dydaktyczne wykorzystanie inkubatora medialno-artystycznego, potencjał badawczy, działalność Pracowni Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu, funkcjonowanie Stypendium im. Leopolda Ungera dla adeptów dziennikarstwa, aktywność na rzecz środowiska i prowadzenie zajęć warsztatowych przez praktyków.

- Fakt otrzymania przez Wydział Politologii uprawnień doktoryzowania w zakresie nauk o mediach przyjęłam z satysfakcją i zadowoleniem – tłumaczy główna autorka sukcesu prof. Iwona Hofman. - Od dziesięciu lat bowiem współtworzę zespół badawczy oraz kieruję zespołami programowymi, które są odpowiedzialne za jakość kształcenia na kierunkach: dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz produkcja medialna. Tworzymy dzisiaj zwartą i solidarną, wzajemnie się inspirującą grupę pracowników naukowo-dydaktycznych, ale też przyjaciół. Wraz ze zmieniającymi się w Polsce trendami postrzegania autonomii dyscypliny, i my jako zespół dojrzeliśmy do świadomego określenia swojego miejsca w strukturach wydziału - uzupełnia.

Mediami na wydziale zajmuje się 11 samodzielnych pracowników naukowych, zajęcia prowadzą także dziennikarze praktycy. Na uczelni są dobrze wyposażone studia telewizyjne i radiowe w inkubatorze medialno-artystycznym, stworzonym za blisko 20 mln zł.

- Dyscyplina nauki o mediach została wyodrębniona w 2011 roku, uprawnienia otrzymują najlepsi – doprecyzowuje prodziekan Wydziału Politologii prof. Iwona Hofman. - Jestem szczęśliwa, że eksperci Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego i Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów Naukowych tak wysoko ocenili potencjał naszego ośrodka: wyrazistość zainteresowań naukowych, programy studiów i ich realizację we współpracy z mediami lokalnymi, zdolność do pracy zespołowej - dodaje.

Osiągnięcie Politologii UMCS jest tym bardziej wartościowe, że niepowodzeniem zakończyły się wcześniejsze starania o uzyskanie tego typu uprawnień m.in. przez Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto