Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechniki Warszawska i Radomska wchodzą do Puław

Hanna Bednarzewska
Puławska Szkoła Wyższa będzie uczelnią publiczną
Puławska Szkoła Wyższa będzie uczelnią publiczną Hanna Bednarzewska
Puławom przybędą nowe uczelnie. Dotychczas funkcjonowała tu niepubliczna Puławska Szkoła Wyższa, która zmieni status na publiczny.Teraz o usytuowanie w mieście zabiegają Politechnika Radomska oraz Politechnika Warszawska.

Radomska uczelnia chce w Puławach utworzyć wyższą szkołę zawodową. Na początku ma to być filia, a później samodzielna placówka. Puławami jest także zainteresowana Politechnika Warszawska, która chce prowadzić studia podyplomowe związane z chemią przemysłową i inżynierią chemiczną dla pracowników Zakładów Azotowych i miejscowych instytutów naukowych. Politechnika nie wyklucza także zaistnienia w Puławach na poziomie studiów licencjackich.

Uczelnie prowadzą rozmowy z prezydentem Puław. Już w ubiegłym roku między Politechniką Radomską a miastem podpisane zostało porozumienie dotyczące współpracy i wykorzystania laboratoriów, które powstają w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym. Miasto wyposaży laboratoria pod potrzeby uczelni za unijne pieniądze.

W Puławach, pod egidą Politechniki Radomskiej, powstanie wyższa szkoła zawodowa, na której znaleźć się mają kierunki: kosmetologia, towaroznawstwo oraz technologia chemiczna ze specjalnością technologia produktów chemii przemysłowej, gospodarczej i kosmetyków. Sprowadzenie uczelni do Puław to korzyść dla miasta. W puławskich instytutach pracują naukowcy z branży chemicznej, biologicznej. Ich wiedza może zostać wykorzystana do połączenia nauki z praktyką.

- Oferta Politechniki Radomskiej jest zbieżna z działaniami naszych instytutów, szczególnie Instytutu Nawozów Sztucznych - mówi Grzegorz Nakonieczny, wiceprezydent Puław ds. gospodarczych. - Nie stawiamy barier również dla innych uczelni. Otrzymaliśmy propozycję współpracy z Wydziałem Chemii UMCS i myślę, że połączymy te oferty w całość tak, aby każda ze stron mogła sobie znaleźć miejsce we współpracy i przedsięwzięciu, jakim jest PNT.

W Puławach funkcjonował kiedyś zamiejscowy Wydział Chemii UMCS, który kształcił absolwentów na potrzeby Zakładów Azotowych. - Obecnie musimy patrzeć na Puławy między innymi jako siedzibę instytutów, gdzie przeprowadza się wiele badań naukowych, które powinny mieć zastosowanie w przemyśle. Podpisanie umowy z Politechniką Radomską stwarza możliwość kształcenia inżynierów przygotowanych do tego, by część badań, które są efektem pracy puławskich instytutów, zastosować w przemyśle - mówi prezydent Puław Janusz Grobel.

Od kilku lat zmniejsza się liczba studentów chcących się kształcić w Puławskiej Szkole Wyższej. Senat tej uczelni podjął więc decyzję o mariażu z Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie. W Puławach usytuowane zostaną wydziały obrony narodowej i logistyki prowadzone w Szkole Orląt. Zmieni się też status uczelni na publiczną. - Plany są takie, że PSW płynnie zostanie wchłonięta przez WSOSP - mówi Janusz Kalbarczyk, rektor puławskiej uczelni.

============25 (pp) Cytat 14 Bd(24566740)============
Grzegorz Nakonieczny: - Nie stawiamy barier również dla innych uczelni

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto