Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Lubelska inwestuje w aparaturę badawczą

Kamil Kudyba
Materiały Politechniki Lubelskiej
Politechnika Lubelska rozstrzygnęła przetarg na zakup tunelu aerodynamicznego. Nowy sprzęt ma trafić na uczelnię w ciągu tygodnia.

- Jest to zdecydowanie najciekawsze narzędzie z wszystkich, które ostatnio kupiliśmy - stwierdza prof. Mirosław Wendeker, kierownik Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych PL.

Oprócz tunelu aerodynamicznego, na uczelnię dotrą niedługo m.in. skanery i drukarki 3D, komputery z supernowoczesnym oprogramowaniem obliczeniowym, a także wielomonitorowy symulator lotu. Cała aparatura kosztowała ponad milion zł, a fundusze na jej zakup uczelnia pozyskała z Funduszu Nauki i Technologii Polskiej. Nowy sprzęt będzie wykorzystywany do badań nad nowatorskimi napędami lotniczymi.

- Do tej pory skupialiśmy się głównie na układach napędowych, a chcemy poszerzyć ofertę o badania nad innowacyjnymi technikami wytwarzania siły nośnej. Nowa aparatura pozwoli nam też na eksperymenty, jakich do tej pory nie mogliśmy prowadzić - stwierdza prof. Wendeker.

Pięć komputerów dotarło już na politechnikę, kolejne dziesięć jest w drodze. Na każdym z nich zainstalowane zostanie zaawansowane oprogramowanie do obliczeń przepływowych, które pozwolą zaprojektować tak skomplikowane części maszyn jak łopatki turbin czy profile skrzydeł, które następnie mogą być wydrukowane w trójwymiarze. Właściwości zaprojektowanych elementów zostaną zbadane w tunelu aerodynamicznym. Uczelnia kupi także w pełni wyposażony symulator lotu.

- W zeszłym roku stworzyliśmy specjalizację "budowa i eksploatacja napędów lotniczych", która cieszy się ogromnym zainteresowaniem studentów. Dlatego chcieliśmy, żeby nauczanie odbywało się na najwyższym poziomie. Pamiętajmy też, że w Świdniku niedługo powstanie lotnisko, więc my, jako uczelnia techniczna, powinniśmy wykształcić prawdziwych specjalistów - dodaje prof. Wendeker.

W ostatnim czasie Politechnika Lubelska kupiła również, za ok. 16 milionów zł, supernowoczesny mikroskop skaningowy, który pozwala na obserwację powierzchni materiałów przy powiększeniu od 80 do 100 tysięcy razy. Superurządzenie pracuje w laboratorium na Wydziale Budownictwa i Architektury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto