Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika do potęgi trzeciej. Wschodnie uczelnie techniczne stworzą drugą Via Carpatię

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
JJ
– Nawiązując do świetnej inicjatywy drogi Via Carpatia, postanowiliśmy powołać politechniczną sieć Via Carpatia – mówi prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej. Na razie poza lubelską tworzą ją dwie uczelnie: białostocka i rzeszowska. Rocznie dostaną 10 milionów złotych na realizację zadań.

Kształcenie, nauka i komercjalizacja – w tych obszarach będą prowadzone działania uczelni. Potrójna współpraca ma zaowocować tworzeniem projektów, w które zaangażowana zostanie szkolna młodzież i partnerzy społeczno-gospodarczy.

– Szereg zadań, które planujemy, obejmuje wyłapywanie najlepszych uczniów szkół średnich, włączanie ich w prace badawcze prowadzone na naszych uczelniach, w przyszłości proponowanie im na nich miejsc aż wreszcie: zatrudnianie ich jako pracowników naukowych – deklaruje rektor Pater.

Każda uczelnia ma koordynować współpracę w ramach innego obszaru. Nauką zajmie się Politechnika Lubelska, natomiast kształceniem – Politechnika Białostocka.

– Ważne jest stworzenie takich warunków, żeby kandydaci na studia wybierali regionalne uczelnie, a potem pozostawali jako kadry inżynierskie w regionach, bo mamy naprawdę możliwości zapewnienia świetnych warunków i kształcenia, i pracy – zwraca uwagę Marta Kosior-Kazberuk, rektorka Politechniki Białostockiej.

Obszar komercjalizacji będzie nadzorowała Politechnika Rzeszowska.

– Uczelnie techniczne charakteryzują się tym, że obok takiego efektu pracy naukowej jak publikacje, powstają rozwiązania, które powinny być wykorzystane w gospodarce. Z racji geograficznej zrozumiałe jest, że w obrębie tylko jednego województwa komercjalizacja zawsze sprawiała kłopoty, więc w tym przypadku możemy zjednoczyć nasze centra technologii i działania, aby opracowane rozwiązania znalazły odbiorców także szerzej - mówi Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Na działania w ramach każdego obszaru ministerstwo edukacji i nauki zapowiedziało dofinansowanie. Przez trzy lata uczelnie będą dostawały 10 milionów złotych rocznie na współpracę.

– Via Carpatia właśnie po to została wymyślona przez pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego współpracowników, żeby łączyć. Pomysł trzech politechnik to wykorzystanie tego potencjału. To szansa na ich bliską współpracę i otwarcie się na uczelnie z techniczne z południa Europy – twierdzi Przemysław Czarnek, szef resortu edukacji.

W perspektywie jest rozszerzenie sieci o kolejne uczelnie położone wzdłuż Via Carpatii. Sieć politechniczna Via Carpatia będzie nosiła imię śp. Lecha Kaczyńskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto