Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pałac przy pl. Litewskim szykuje się do przebudowy. Będzie siedzibą muzeum. Zobacz zdjęcia

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Dwa - trzy lata potrwają prace przy dostosowaniu Pałacu Lubomirskich przy pl. Litewskim na siedzibę Muzeum Kresów. Do końca roku ma być gotowa pełna dokumentacja projektowa. Prace budowlane ruszą w 2023 r.

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej, bo tak brzmi pełna nazwa nowej placówki, będzie mieścić się w Pałacu Lubomirskich (w dawnej siedzibie Wydz. Politologii UMCS) przy pl. Litewskim. W skrócie nazywa się je Muzeum Kresów. Lubelski ratusz wydał właśnie dla niego decyzję o lokalizacji inwestycji celu publicznego.

– Uwzględnia nie tylko przebudowę i rozbudowę, ale również zmianę sposobu użytkowania budynku na Muzeum Ziemi Wschodniej Dawnej Rzeczpospolitej wraz z towarzyszącą infrastrukturą techniczną i elementami małej architektury – informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego ratusza. I dodaje: – Szerokość elewacji frontowej budynku oraz wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej nie ulegnie zmianie. Dopuszczona została zmiana geometrii dachu oraz realizacja wiaty śmietnikowej o powierzchni do 15 metrów kwadratowych.

W grudniu 2019 r. rozstrzygnięty został konkurs na koncepcję siedziby muzeum. Wygrała go pracownia architektoniczna WXCA.

– Na finiszu są prace związane z opracowaniem projektu budowlanego. W ciągu miesiąca powinniśmy wystąpić o wydanie pozwolenia na budowę. Liczymy, że pełną dokumentację wraz z niezbędnymi pozwoleniami uda nam się zgromadzić pod koniec roku – zapowiada Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie, którego filią jest Muzeum Kresów.

Przetarg na wykonanie prac budowlanych ma być ogłoszony w 2023 r. – Zakładamy, że inwestycja potrwa dwa - trzy lata – ocenia Mieczkowska.

Pałac Lubomirskich jest wpisany do rejestru zabytków, wszystkie roboty budowlane wykonywane będą pod ścisłym nadzorem służb konserwatorskich. – Nie dojdzie do żadnej ingerencji, która wpłynęłaby na historyczną wartość obiektu – zapewnia Mieczkowska.

Zmiany obejmą głównie wnętrze budynku. Aby zwiększyć powierzchnię wystawienniczą - pałac ma obecnie ok. 1,5 tys. mkw. - wykonane zostaną dwa poziomy piwnic.

– Wkopiemy się na głębokość 9 metrów względem obecnego parteru budynku – informuje Marcin Gapski, z-ca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie, ds. Muzeum Ziemi Wschodniej Dawnej Rzeczpospolitej. I oddaje: – Powstaną tam: sala do wystaw czasowych, pomieszczenia dla ekspozycji stałej. Część powierzchni zajmą magazyny.

Sale ze zbiorami będą też na parterze oraz pierwszym piętrze pałacu. Poddasze ma być przeznaczone na biura. – Planujemy uruchomienie kawiarni w zachodniej części budynku z ogródkiem na dachu oficyny, gdzie pijąc kawę będziemy mieli widok na pl. Litewski – dodaje Gapski.

Wystawa stała będzie podzielona na kilka części. Obejmie okres od średniowiecza do września 1939 r.

– Opowie 1000 lat historii tego obszaru. Ale nie tylko, zaprezentowane zostanie też jak zróżnicowany był to obszar pod względem wyznaniowym czy etnicznym – wskazuje Gapski.

Chodzi o tereny wyznaczone granicami z okresu panowania ostatnich Jagiellonów oraz Wazów, czyli sięgające na wschód do Smoleńska. – Planujemy, aby w muzeum działała również kuchnia, która przybliży zwiedzającym smaki kresowych potraw – mówi Gapski.

Pierwsze informacje o utworzeniu Muzeum Kresów w Lublinie pojawiły się w 2015 r. W zbiorach placówki znajduje się obecnie ok. trzech tysięcy eksponatów. – Organizujemy wystawy. W tym roku planujemy m.in. ekspozycję poświęconą uzdrowiskom kresowym – zapowiada Gapski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto