Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orlen szuka gazu łupkowego w Berejowie i Spiczynie

Ewa Pajuro
Miejscowości, w których będą prowadzone odwierty
Miejscowości, w których będą prowadzone odwierty
Orlen Upstream rozpoczyna poszukiwania gazu łupkowego w naszym województwie. 24 października ma ruszyć odwiert w Syczynie (gm. Wierzbica). Potem prace przeniosą się do Berejowa w gminie Niedźwiada. Poszukiwania gazu to kosztowna inwestycja. Na jeden próbny odwiert trzeba wydać około 8-10 mln dolarów.

- Wyniki badań sejsmicznych okazały się obiecujące, wykazały, że w podanych miejscach są łupki, dlatego wiercimy - tłumaczy Wiesław Prugar, prezes Orlen Upstream, spółki należącej do grupy Orlen, która powstała głównie po to, by poszukiwać gazu łupkowego.

Spółka ma bardzo napięty grafik. - 24 października przystępujemy do wiercenia w miejscowości Syczyn w gminie Wierzbica - zapowiada Prugar.

Wiertnia jest już gotowa. Orlen planuje, że pionowy otwór który powstanie będzie miał około 3 kilometry głębokości. Jego wiercenie ma potrwać 30-50 dni. Po zakończeniu prac w tym miejscu, załoga razem z całym sprzętem przeniesie się do miejscowości Berejów w gminie Niedźwiada. Tam także wykona próbny odwiert, a następnie pobierze próbki, które będą analizowane przez co najmniej kilka miesięcy. Na podstawie badań spółka podejmie decyzję, czy opłacalne jest prowadzenie dalszych prac w tych lokalizacjach.

Przedstawiciel Orlen Upstream przyznaje, że poszukiwanie gazu to kosztowna inwestycja. - Wykonanie jednego próbnego odwiertu kosztuje około 8-10 milionów dolarów - mówi Prugar.

Zapewnia przy tym, że prowadzone prace nie zagrażają środowisku naturalnemu. - Przy obecnej technologii na powierzchni ziemi znajduje się mniej urządzeń. Otwór jest zabezpieczany, tak by tłoczona przez niego płuczka, a potem gaz nie miały kontaktu z wodami gruntowymi - wyjaśnia. Podkreśla też, że przed rozpoczęciem prac pracownicy pobierają próbki gleby, a okoliczne tereny fotografują i filmują, tak by potem odtworzyć stan sprzed poszukiwań.

Orlen to jeden z kilku koncernów, które poszukują gazu łupkowego na terenie naszego województwa. Koncesje otrzymały też m.in. amerykański Chevron i ExxonMobil, a także PGNiG.

Przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego podkreślają, że lubelskie łupki zawierają obok gazu, prawdopodobnie także ropę. - Posiadamy materiał analityczny, że jest w nich potencjał do wydobycia ropy. Nie wiemy jednak, czy uda się ją wydobywać - mówi Paweł Poprawa z Instytutu Geologicznego.


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto