Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddziały ratunkowe muszą mieć dostęp do lądowiska

FAJ
Tomek Koryszko
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, szpitale, które posiadają oddziały ratunkowe (SOR-y) powinny dostosować się do nowych norm do końca bieżącego roku. Ale już wiadomo, że nie ma na to szans. Bo budowa, a potem utrzymanie lądowiska to dla niektórych placówek zbyt duży wydatek. Dlatego resort zdrowia zamierza "dać" dyrektorom szpitali dodatkowe dwa lata.

Najlepiej wygląda sytuacja w Lublinie. Tu profesjonalne lądowisko dla śmigłowców ratowniczych posiada Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy al. Kraśnickiej, szpital MSWiA oraz Dziecięcy Szpital Kliniczny. Postawienie budynku, na dachu którego lądowałyby śmigłowce sanitarne planuje I Szpital Wojskowy przy al. Racławickiej oraz Szpital Kliniczny nr 1 przy ul. Staszica.

- Nasza placówka spełnia wymogi nowej ustawy, bo choć nie posiadamy własnego lądowiska, możemy korzystać z tego przy DSK - zapewnia Marta Podgórska, rzeczniczka SPSK nr 4 przy ul. Jaczewskiego.

A jak wygląda sytuacja w regionie? - Nowe, spełniające wszystkie standardy lądowiska powstały m.in. przy szpitalu w Łęcznej i Radzyniu Podlaskim. Zmodernizowanym placem może się też pochwalić szpital w Białej Podlaskiej - wylicza dr hab. n. med. Adam Nogalski, wojewódzki konsultant ds. medycyny ratunkowej. - Ale są i takie placówki, przy których śmigłowiec nie wyląduje. Czy będą w stanie to zmienić, zobaczymy. Niektóre szpitale mogą nie udźwignąć kosztów budowy i utrzymania lądowiska - przyznaje. A to oznacza, że liczba SOR-ów w naszym województwie może zmaleć. - Obecnie na Lubelszczyźnie działa 18 szpitalnych oddziałów ratunkowych, może być tak, że niektóre przestaną funkcjonować - tłumaczy.

Ministerstwo Zdrowia uspokaja. - Odziały, które nie spełniają wymogów (...), będą mogły podpisać z Narodowym Funduszem Zdrowia tzw. umowy warunkowe na przyszły rok - informuje Piotr Olechno, rzecznik MZ. - Poza tym resort przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia, który przewiduje m.in. 2-letni okres dostosowawczy dla szpitali w zakresie dysponowania lotniskiem lub lądowiskiem dla śmigłowca ratunkowego - dodaje.

Jak zapewnia Małgorzata Bartoszek, rzeczniczka lubelskiego oddziału NFZ, Fundusz na bieżąco monitoruje etapy realizacji harmonogramu dostosowania szpitalnych oddziałów ratunkowych do wymogów rozporządzenia Ministra Zdrowia. W siedzibie NFZ w Lublinie odbyło się właśnie spotkanie z dyrektorami szpitali posiadających SOR-y.

Czytaj także: Budowa S 17: Kolejne utrudnienia na trasie Lublin-Piaski (ZDJĘCIA)


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto