Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa lista leków refundowanych obowiązująca od 1 marca

FAJ
archiwum Polskapresse
1 marca zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. - Znalazło się na niej 216 nowych pozycji. 139 leków potaniało. Refundacja 808 została rozszerzona poza wskazania ujęte w charakterystyce produktu leczniczego - ogłosił resort zdrowia.

Na liście znalazły się m.in. dodatkowe leki stosowane w terapii cukrzycy oraz paski do mierzenia poziomu cukru we krwi.

- Paski powinny być refundowane od 1 stycznia. Nie rozumiem dlaczego ministerstwo zdrowia kazało nam do nich dopłacać. Na leczenie i tak wydajemy krocie - uważa Andrzej Piekut z Lublina. W styczniu, jak wielu chorych na cukrzycę, stanął przed wyborem: wydać na paski nawet kilkadziesiąt złotych zamiast 3,20 zł (taka cena obowiązywała do grudnia) lub zmienić glukometry. - Na szczęście "moje" paski, Optium Xido, wróciły na listę. Nie chciałem wymienić glukometru, bo uważam, że jest naprawdę bardzo dobry. Mierzy poziom cukru z laboratoryjną dokładnością - mówi pan Andrzej.

Z takich glukometrów korzysta ok. 240 tys. diabetyków. "W ostatnich tygodniach użytkownicy naszych glukometrów częściej niż zwykle dawali nam dowody zadowolenia z naszych systemów pomiarowych, licząc na powrót pasków na listę refundacyjną. Ich oczekiwania zostały spełnione" - czytamy w oficjalnym komunikacie firmy Abbott, producenta pasków Optium Xido.

Od 1 marca refundowane będą też m.in. paski Accu-Chek Active oraz Accu-Chek Go. "Cieszymy się, że długi proces negocjacji przyniósł pozytywny rezultat" - komentują przedstawiciele firmy Roche.

- Paski są nam niezbędne. Wielu z nas musi mierzyć poziom cukru we krwi przed posiłkiem i dwie godziny po jedzeniu. W opakowaniu jest 50 pasków. Ja potrzebuję czterech opakowań na miesiąc - przyznaje Barbara Polikarska z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Lublinie. - Na szczęście nie musiałam przepłacać, bo w grudniu wykupiłam zapas na 3 miesiące. Wielu chorych zrobiło tak w obawie przed podwyżkami - przyznaje.

- Ja zużywam do 120 pasków miesięcznie. Dobrze, że urzędnicy zrozumieli, że diabetyk bez pasków do pomiaru glukozy nie może funkcjonować i wpisali je na listy refundacyjne. Lepiej późno niż wcale - mówi Halina Kuszneruk z Lublina, która od lat choruje na cukrzycę.

To druga lista leków refundowanych w tym roku
Pierwsza obowiązuje od 1 stycznia. Wówczas weszła w życie ustawa refundacyjna, zgodnie z którą lista leków ma być aktualizowana co dwa miesiące. Styczniowa lista wywołała wiele kontrowersji, jeszcze zanim weszła w życie. Eksperci informowali, że usunięto z niej ponad 800 leków. Po apelach ze strony różnych środowisk, w tym pacjentów i lekarzy, Ministerstwo Zdrowia dopisało do projektu listy m.in. leki stosowane po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym i paski do glukometrów. Zgodnie z ustawą refundacyjną lista leków refundowanych ma być aktualizowana co dwa miesiące.

Lista leków refundowanych
139 obniżek cen leków już refundowanych
216 nowych, dotychczas nierefundowanych leków
808 pozycji, co do których Minister Zdrowia wydał decyzje o możliwości rozszerzenia refundacji poza wskazania ujęte w charakterystyce produktu leczniczego


Czytaj Kronikę policyjną Lubelszczyzny
Czytaj nasz luźny serwis - Z przymrużeniem oka

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto