Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minister Zdrowia zmienia światło z czerwonego na pomarańczowe. „To nie czas, aby zamknąć temat Covid-19” – twierdzi wirusolożka

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
pexels.com/zdjęcie ilustracyjne
16 maja zakończy się w Polsce stan epidemii – tak poinformował w piątek (6 maja) minister zdrowia.

– Nie jest to zniesienie epidemii, a przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które świeciło się od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które wskazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku i ocena sytuacji jest zdecydowanie lepsza – powiedział Adam Niedzielski.

Przypomnijmy, od kwietnia pożegnaliśmy większość obostrzeń związanych z pandemią. Rozstaliśmy się z maseczkami (poza placówkami medycznymi), oddziałami covidowymi oraz szpitalem tymczasowym.

– W wielu krajach zanika fala Omicronu. Ograniczenia są rozluźniane, a ludzie powoli wracają do aktywności sprzed pandemii. Ludzie, co zrozumiałe, są wyczerpani i chcą zapomnieć o pandemii. To byłby poważny błąd – stwierdziła wirusolożka prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. – To nie czas, aby zamknąć temat Covid-19 lub pisać historię na nowo. Nadszedł czas, aby energicznie zaangażować się, podwoić wysiłki, by zakończyć ostrą fazę pandemii w 2022 roku.

Według słów Niedzielskiego, czeka nas kilka miesięcy „wakacji” od covida.

– Wakacje, patrząc na to, co było w ubiegłym roku, są zawsze spokojniejsze. Prawdziwym testem, w jakim miejscu jesteśmy z epidemią, będzie wrzesień, gdy spodziewamy się zwiększonej transmisji. Dlatego stan zagrożenia co najmniej do września będziemy utrzymywać – zapowiedział.

Co ze szczepieniami?

W walce z covidem nie bez znaczenia jest przyjęcie szczepionki. Według listy na rządowej stronie gov.pl działa w Lublinie 95 punktów, w których można to zrobić.

Jednym z nich jest Apteka Dbam o Zdrowie przy ul. Tumidajskiego. Nie szczepi. Powód? Niewielka liczba chętnych. Pracownice apteki nie zostawiają jednak bez pomocy osób, które dzwonią, żeby się umówić na szczepienie.

– Problem polega na tym, że żeby wykonywać szczepienia, musimy zamówić pakiet 30 dawek. Ale jak zamawiamy, to zgłasza się do nas jedna osoba, a 29 dawek idzie do kosza – przyznaje jedna z pracownic apteki. – W tym samym jednak budynku funkcjonuje punkt szczepień. Kierujemy tam dzwoniących albo same idziemy i umawiamy – zapewnia.

Punkt szczepień populacyjnych, o którym mowa, znajduje się piętro wyżej w budynku i trochę niżej, bo pod „p”, na rządowej liście. Pracownicy nadal wykonują szczepienia przeciw COVID-19, przyjmują chętnych dwa razy w tygodniu.

– Przychodzi może 10 proc. tego, co było kiedyś. Szczepimy we wtorki i piątki, każdego dnia zapisanych jest ok. 20 osób – mówi Maria Laskowska-Szcześniak. Kto jest zainteresowany? – Przychodzą seniorzy po 80. roku życia. Niemało jest też Ukraińców, w różnym wieku, czasami nawet całe rodziny. Ale nie wiemy, czy to uchodźcy, czy osoby, które mieszkają w Polsce już od jakiegoś czasu.

Na rządowej liście punktów szczepień jest też Apteka Jedyna Taka przy ul. Głębokiej. Nie szczepi, kierownictwo nie pamięta już od kiedy.

– Jeszcze na początku roku szczepiliśmy. Przestaliśmy szczepić, jak się to wszystko kończyło – mówi Mariusz Cyrankiewicz, właściciel apteki. – Szczerze mówiąc, nawet nie wiedziałem, że jest tam o nas informacja, ludzie raczej nie dzwonią. Gdyby pani nie zadzwoniła, dalej bym nie wiedział.

Sytuacja nie zmienia się także poza granicami Lublina. Jako punkt szczepień figuruje m.in. apteka w Trzydniku Dużym.

– Generalnie można się zaszczepić, ale teraz już nie ma za bardzo chętnych. Możemy zamówić szczepionkę, ale nie wiem, na kiedy to się uda, bo z jednej fiolki jest kilka dawek, więc musimy mieć kilkoro chętnych – wyjaśnia pracownica.

W całym województwie lubelskim wg danych NFZ-u i rządowych działa 540 punktów szczepień. Lubelski oddział NFZ zapewnia, że dane są na bieżąco aktualizowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto