Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikołajki Folkowe 2019. Wszystkie wymiary kultury tradycyjnej. Sprawdź program

Leszek Mikrut
Jakub Bodys/archiwum
Już w najbliższy piątek (29 listopada) rozpoczyna się XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe".

W tym roku przez trzy kolejne dni, do 1 grudnia, impreza ta będzie odbywała się nie tylko w podwojach Akademickiego Centrum Kultury „Chatka Żaka” (ul. Idziego Radziszewskiego 16) , ale także w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (Plac Teatralny 1).

Pierwsze „Mikołajki Folkowe" odbyły się 29 lat temu z inicjatywy środowiska Orkiestry św. Mikołaja. To wydarzenie od lat kształtuje oblicze polskiego folku. Impreza organizowana była przez wiele lat przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, a obecnie przez: ACK UMCS „Chatka Żaka”, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego.

- Lubelskie „Mikołajki Folkowe” - to interdyscyplinarne wydarzenie poświęcone różnym aspektom kultury tradycyjnej, możliwościom inspiracji folklorem w rozmaitych dziedzinach sztuki i ludzkiej aktywności - zauważa Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.

- Festiwal to jednak przede wszystkim muzyka folkowa. Rozpoczyna się rano w piątek konferencją naukową w ACK "Chatka Żaka", aby we wczesnych godzinach popołudniowych przenieść się do Centrum Spotkania Kultur. W tamtejszej Sali Operowej odbędzie się przegląd „Scena Otwarta”. Jest to koncert konkursowy dla debiutujących artystów inspirujących się folklorem. To odbywające się już po raz 26. wydarzenie jest obecnie najstarszym w Polsce i tylko jednym z dwóch istniejących przeglądów tego rodzaju dla wykonawców folkowych.

Tego samego dnia o godz. 20:30 organizatorzy zapraszają na koncert polsko-ukraińskiej grupy "Dadagana". Wokalistki zaśpiewają polskie i ukraińskie pieśni ludowe w nowoczesnych aranżacjach. - W sobotę, 30 listopada, o godz. 18.00 w Sali Operowej CSK - informuje Aneta Adamska - został zaplanowany koncert „Spotkania Kultur”, podczas którego oprócz gospodarzy - "Orkiestry św. Mikołaja" - wystąpi "Kalakan", baskijskie trio wokalno-instrumentalne wykorzystujące w swej muzyce wiele egzotycznych dla nas instrumentów, wystarczy wymienić: txalaparta, txirula, tobera, pandero, xilintx a nawet indyjskie harmonium. Kolejną gwiazdą będzie "Romengo" z Węgier, opierające swój repertuar na tradycji Romów Olah. Wokalistką zespołu jest charyzmatyczna Monika Lakatos, a towarzyszący jej muzycy przekonają widownię, że można grać na wszystkim – na metalowej kance na mleko czy drewnianej niecce. Na tym koncercie zaprezentują się też laureaci piątkowej „Sceny Otwartej”. W niedzielę festiwal powróci do „Chatki Żaka” koncertem buriackiej folk-rockowej formacji Namgar, noszącej imię solistki zespołu. Jest to ich pierwszy koncert w Polsce, a warto dodać, że jeden z muzyków ma polskie korzenie sięgające XIX w. Koncertom będzie towarzyszyć wiele innych wydarzeń: konferencja naukowa pt. „Ludowość w sztuce, muzyce, literaturze i teatrze”, pokonkursowa wystawa fotograficzna „Tradycja w obiektywie”, piątkowo-sobotni Jarmark Cudów, Festiwalowe Żywe Książki oraz cała gama warsztatów. Będzie można nauczyć się m.in. tradycyjnych tańców romskich i węgierskich na warsztatach z "Romengo" oraz wykonywania zabawek choinkowych za pomocą próżnych technik. Zostały zaplanowane także inne imprezy: wyszywanie kartek świątecznych,

Mikołajki z koralików, quilling czy wschodnie motanki. W programie znajdą się też warsztaty muzyczne dla dzieci prowadzone przez Martę i Krzysztofa Butrynów, zajęcia wokalne Lydie Kotlinski „Koyemba” - pieśni z Afryki oraz warsztaty gry na didgeridoo. Będzie też działał festiwalowy „Gabinet portretowy” prowadzony przez Radosława Bułtowicza i jego studentów z Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania.

PROGRAM - Mikołajki Folkowe 2019

Piątek, 29 listopada 2019
09.00 - (Mała Sala Widowiskowa ACK) Konferencja naukowa "Ludowość w sztuce, muzyce, literaturze i teatrze"
14.00 - Wystawa pokonkursowa (CSK) Konkurs Fotograficzny "Tradycja w obiektywie"
15.00 - (Sala Operowa CSK) Konkurs "Scena Otwarta"
17.00 - "Mikołajkowy Gabinet Portretowy"
17.00 - (CSK) "Jarmark Cudów"
20.30 - (Sala Operowa CSK) "Dagadana" Polska/Ukraina (20/25 zł)

Sobota, 30 listopada 2019

11.00 - (CSK) Klub Festiwalowy
11.00 - (Duża Kieszeń CSK) "Tańce romskie i węgierskie" - warsztaty "Romengo"
11.00 - (Mała Kieszeń CSK) "Magia smyczka" – warsztaty Marii Pomianowskiej
14.00 - (Duża Kieszeń CSK) "Koyemba" – warsztaty pieśni afrykańskich Lydie Kotlinski
16.00 - (Mała Kieszań CSK) "Festiwalowe Żywe Książki"
17.00 - (CSK) "Jarmark Cudów"
17.00 - (CSK) "Mikołajkowy Gabinet Portretowy"
17.00 - (Duża Kieszeń CSK) "Literackie Rozstaje"
18.00 - Spotkania Kultur (Sala Operowa CSK, 30/40 zł) · "Kalakan", Kraj Basków · "Romengo", Węgry · "Orkiestra św. Mikołaja", Polska, "Mortimo" (grupa bębniarska), Polska

Niedziela, 1 grudnia 2019

11.00 - (hol ACK) Klub Festiwalowy
11.00 - (hol „Chatki Żaka") "Świecidełka" – warsztaty ozdób bożonarodzeniowych
12.00 - (Mała Sala Widowiskowa „Chatki Żaka") "Dźwięki z korzenia" - warsztaty didgeridoo – Maciej Lubaś
13.00 - warsztaty dla dzieci 4-6 lat (sala 08) "Zagraj mi muzyczko" - warsztaty dla dzieci – Marta i Krzysztof Butrynowie
14.30 - warsztaty dla dzieci 7+ (sala 08) "Zagraj mi muzyczko" - warsztaty dla dzieci – Marta i Krzysztof Butrynowie
17.30 - (hol ACK) Finisaż akcji „Festiwalowy gabinet portretowy”
18.00 - (Mała Sala Widowiskowa ACK) "Namgar", Buriacja (25/30 zł)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto