Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Hrubieszowa uczcili 76. rocznicę lądowania pod Arnhem. Zobacz zdjęcia

Redakcja
Na Hrubieszowskim cmentarzu miejskim odbyły się uroczystości upamiętniające 76. rocznicę lądowania pod Arnhem. Na grobowcu uczestnika tych wydarzeń złożono wieńce, zapłonęły też znicze.

W 76. rocznicę lądowania pod Arnhem, mieszkańcy Hrubieszowa, a także władze miasta i powiatu uczcili pamięć poległych żołnierzy. Obchody rocznicowe odbyły się w środę (21 września) na cmentarzu miejskim przy grobie jednego z uczestników operacji Arnhem ppor. Mieczysława Pińkowskiego, który po zakończeniu II wojny światowej zamieszkał w Hrubieszowie. W trakcie uroczystości przemówienie okolicznościowe wygłosił Mieczysław Zapała organizator obchodów rocznicowych.

- Pierwsza Samodzielna Brygada Spadochronowa powstała w Szkocji w 1944 roku a jej dowódcą został gen. Stanisław Sosabowski. Kilka tygodni później ta nowopowstała brygada składająca się wyłącznie z polskich żołnierzy została skierowana do udziału w desancie do miejscowości Arnhem. Niestety, operacja nie powiodła się, ponieważ samoloty z polskimi żołnierzami poleciały za daleko wprost na umocnione pozycje niemieckie, co skutkowało śmiercią wielu z nich - mówił Mieczysław Zapała.

- Ci, którzy przeżyli ten atak zostali wcieleni do armii gen. Maczka, natomiast gen. Sosabowski został przeniesiony w stan spoczynku - dodał.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, po czym delegacje złożyły kwiaty na grobie. Uroczystości zakończyło odegranie melodii „Cisza".

Lądowanie pod Arnhem było akcją desantową wojsk alianckich, wśród których znajdowali się żołnierze pierwszej polskiej brygady spadochronowej, którą dowodził gen. Sosabowski. Akcja ta miała miejsce 21 września 1944 roku na terenie okupowanej Holandii, znana jest także pod nazwą „Market Garden". Operacja ta miała na celu rozdzielenie wojsk niemieckich i obejście od północy niemieckich umocnień obronnych zwanych linią Zygfryda, co miało umożliwić wejście do Zagłębia Ruhry i tym samym przyspieszyć koniec wojny. Kluczowym zagadnieniem było uchwycenie mostów na Renie i innych rzekach zanim Niemcy zdążą je zniszczyć. Akcja zakończyła się ostatecznie niepowodzeniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto