Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2021: Znamy wyniki ze wszystkich lubelskich szkół. Gdzie uczniom poszło najlepiej?

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Fot. Karolina Misztal/archiwum Polska Press
Wszyscy uczniowie zdali maturę m.in. w II i IX LO, a także Szkole Muzycznej w Lublinie. Jeśli chodzi o średnie wyniki, najlepiej poszło w I, II, III, a także IX LO oraz w niepublicznym LO im. Jana III Sobieskiego. Wśród techników niezmiennie na czele jest „Elektronik”.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie podała szczegółowe wyniki matur z podziałem na powiaty i szkoły.

W województwie lubelskim jeśli chodzi o zdawalność najlepiej wypadł powiat łukowski, gdzie maturę zdało 82 proc. uczniów (średni wynik dla województwa lubelskiego to 73,1 proc.).

- Mamy i zdolnych uczniów, i dobrą kadrę – ocenia Janusz Kozioł, wicestarosta łukowski.

Na podium uplasowało się też miasto Lublin i powiat radzyński (po 80 proc.). Na drugim biegunie są powiaty lubelski (48 proc. zdawalności), opolski (55 proc.) i chełmski (57 proc.).

Jeśli chodzi o średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów na poziomie podstawowym to zarówno z języka polskiego, jak i angielskiego oraz matematyki, najlepiej wypadli uczniowie z Lublina (odpowiednio 59, 80 i 61 proc.). Na poziomie rozszerzonym polski i angielski wypadły najlepiej w powiecie świdnickim (62 i 70 proc.), matematyka w Zamościu (42 proc.), a biologia w Lublinie (38 proc.)

Liderzy bez zmian

Jeśli chodzi o szkoły w Lublinie grupa placówek z najlepszymi wynikami pozostaje niezmienna. Jednocześnie w dwóch szkołach, gdzie w poprzednich latach zazwyczaj maturę zdawali wszyscy, w tym roku są tacy, którym się nie powiodło. Chodzi o Staszica i Unię, czyli I i III LO (zdawalność odpowiednio na poziomie 98 i 99 proc.). Nikt nie oblał w Zamoyu czyli II LO, w IX LO a także w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia, Technikum Specjalnym nr 2 i niepublicznym LO im. Jana III Sobieskiego. W Technikum Elektronicznym maturę zdało 98 proc. abiturientów.

Na drugim biegunie znalazło się Technikum Budowlane w Zespole Szkół Budowlanych im. E. Kwiatkowskiego, gdzie maturę zdało zaledwie 21 proc. absolwentów. 22 proc. to wynik VII LO na Farbiarskiej i XII LO w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego.

Iwona Kosiuk, wicedyrektor II LO zaznacza, że zdawalność oczywiście cieszy, ale uczniom raczej nie chodziło tylko o zdanie matury. - Istotne były wyniki z przedmiotów dodatkowych, mające znaczenie przy rekrutacji na wymarzone studia – zaznacza dyr. Kosiuk.

- Tutaj też możemy być zadowoleni. Jednocześnie zauważalne jest, że o ile na poziomie podstawowym tegoroczna matura była dość prosta, o tyle na poziomie rozszerzonym - trudniejsza niż w latach ubiegłych – dodaje. I zaznacza, że znalazło to odbicie w wynikach, które w przypadku przedmiotów rozszerzonych są słabsze w wielu szkołach w Polsce.

Ewa Fijuth, wicedyrektor III LO dodaje, że wpływ na wyniki miała też z pewnością trwająca od października nauka zdalna.

Na poziomie podstawowym język polski najlepiej poszedł uczniom Zamoya i LO im. Sobieskiego (średni wynik 74 proc.). W IX LO wyniósł 71 proc., a w III LO – 68 proc. Angielski średnio na 98 proc. napisali uczniowie Unii i Sobieskiego, w matematyce najlepszy okazał się Staszic (90 proc.).

Wśród przedmiotów na poziomie rozszerzonym uczniowie Staszica najlepiej poradzili sobie z językiem polskim i matematyką (odpowiednio 74 i 66 proc.). Angielski najlepiej poszedł w LO im. Sobieskiego (94 proc.) a wśród szkół publicznych – w III LO (87 proc.).

Walka o lepszy wynik

Do 12 lipca maturzyści, którzy nie zdali egzaminu z jednego przedmiotu (17,2 proc. absolwentów z regionu), mogą złożyć do dyrektora szkoły oświadczenie o zamiarze przystąpienia do egzaminu poprawkowego w sierpniu.

Ci, którzy zdali, ale mają poczucie, że napisali lepiej niż wskazuje na to ich wynik, mogą zwrócić się do OKE o wgląd do pracy, a potem o ponowne sprawdzenie arkuszy. Jeśli OKE stwierdzi, że wątpliwości ucznia są zasadne, dostaje on nowe świadectwo.

- Jeśli po ponownym sprawdzeniu pracy w OKE maturzysta nadal jest nieusatysfakcjonowany, może odwołać się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego – tłumaczy Renata Janicka, przedstawicielka OKE na województwo lubelskie.

Coraz więcej uczniów decyduje się na takie kroki. - Nic dziwnego. W walce o przyjęcie na oblegane kierunki studiów często liczy się każdy punkt – mówi wicedyrektor Iwona Kosiuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Matura 2021: Znamy wyniki ze wszystkich lubelskich szkół. Gdzie uczniom poszło najlepiej? - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto