Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marek Grechuta patronem ulicy w Zamościu? Decyzja w poniedziałek

Dariusz Jóźwiak
Dariusz Jóźwiak
Ulica imienia Marka Grechuty znajdzie się na osiedlu Powiatowa. W ten sposób mieszkańcy miasta chcą uhonorować słynnego zamościanina.

Na najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie się w poniedziałek (26 październik) radni podejmą uchwałę dotyczącą dekomunizacji części zamojskich ulic. Jedną z propozycji jest zmiana nazwy z ul. majora Włodzimierza Pawłowicza Milejewa na ul. im. Marka Grechuty. Jest to inicjatywa mieszkańców osiedla Powiatowa, którzy chcą uhonorować znanego zamościanina.

- Propozycję, aby nazwać ulicę imieniem Marka Grechuty złożył jeden z mieszkańców osiedla, który znał go osobiście. Takiej ulicy w Zamościu nie ma, więc gdy nadarzyła się okazja postanowiliśmy ją wykorzystać. Mieszkańcy mieli do wyboru jeszcze dwie nazwy jednak zdecydowano się na nadanie imienia Grechuty - tłumaczy Tomasz Maksymiuk, przewodniczący zarządu osiedla Powiatowa.

Marek Grechuta urodził się w 1945 roku Zamościu. Tu chodził do podstawówki i do I LO, po ukończeniu którego w 1963 roku zdał maturę. Z rodziną mieszkał przy ul. Grodzkiej 7, o czym przypomina tablica wmurowana w ścianę budynku. Swoją karierę muzyczną rozpoczął po tym jak przeniósł się do Krakowa. W 1967 roku wziął udział w studenckim festiwalu piosenki w Krakowie, gdzie zajął II miejsce.

W swojej karierze muzyk wydał setki piosenek jednak najbardziej znany jest z następujących utworów:
„Będziesz moją panią”, „Nie dokazuj”, „Dni, których nie znamy”, „Korowód”, „Świecie nasz”

Muzyk został odznaczony wieloma nagrodami i odznaczeniami państwowymi. Wśród nich są m.in.:
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, nagroda polskiego przemysłu fonograficznego Złoty Fryderyk za całokształt artystyczny, nagroda polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk w kategorii „Reedycje” za serię Świecie nasz, Złoty indeks – nagroda honorowa Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nagroda im. Karola Musioła za wybitne osiągnięcia w popularyzacji polskiej piosenki na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W 2006 roku prezydent RP Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył kompozytora krzyżem komandorskim orderu odrodzenia polski.

Zmarł w 2006 roku w Krakowie. Pochowany jest w alei zasłużonych cmentarza Rakowieckiego w Krakowie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto