Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lublin. Zamieszanie wokół powszechnych testów antygenowych w aptekach. Farmaceuci dalej nie wiedzą, jak zorganizować punkty

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
123rf/zdjęcie ilustracyjne
W zeszłym tygodniu premier zapowiedział, że w każdej aptece będzie możliwość skorzystania z darmowego testu antygenowego w celu wykrycia COVID-19. Choć zadeklarował, że rozwiązanie wejdzie w życie od czwartku (27 stycznia), farmaceuci nadal nie mają wytycznych co do ich przygotowania. Na razie chęci stworzenia punktu nie zgłosiła żadna lubelska apteka.

– Testowanie jest czynnością ważką i nie do końca prostą, więc personel musi być do niego dobrze przygotowany, tak jak i sam punkt – tłumaczy Tomasz Barszcz, wiceprezes Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Pracownicy w wykonywaniu testów mogą szkolić się podczas dedykowanych do tego bezpłatnych kursów. Prawidłowego pobierania wymazów z nosa i gardła będą uczyć się online na platformie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

– Punkt pobierania wymazów trzeba zorganizować tak, by nie sprowadzić zagrożenia zarówno na pacjentów, jak i na pracowników. Nie może przy tym dojść do kontaktu pomiędzy potencjalnie zdrowymi osobami, które przychodzą na zakupy, a osobami chcącymi się przetestować. One miały kontakt z zakażonym, a niektóre mogą mieć również objawy – dodaje Barszcz.

Sama podstawa prawna wykonywania antygenowych testów w aptekach ma wejść w życie w czwartek, czyli w dzień, kiedy punkty powinny już działać. Rząd w poniedziałek (24 stycznia) wycofał się z zapewnienia, że możliwość wykonania tego zabiegu będzie istniała we wszystkich aptekach w kraju.

– Każda apteka jest inna, nie każda apteka ma warunki, więc powiedzmy sobie otwarcie: to nie będzie dostępne w każdej aptece w Polsce – powiedział w poniedziałek (24 stycznia) minister zdrowia Adam Niedzielski.

Chęć utworzenia w aptece punktu testowego będzie można zgłosić od czwartku. Na razie żaden z przedsiębiorców nie poinformował Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej o zamiarze wysłania wniosku.

– Myślałem o tym cały weekend i nie doszedłem, w jaki sposób mogłoby to być bezpiecznie zorganizowane – mówi jeden z właścicieli aptek w Lublinie. – Skoro testy mają ruszyć w czwartek, nie ma czasu na tworzenie oddzielnego pomieszczenia, a jeśli już: będzie to prowizorka. Opieka farmaceutyczna to przyszłość, w którą farmacja powinna zmierzać, zwłaszcza jeżeli borykamy się z problemami z dostępem do przychodni, ale tempo wprowadzania pozostawia wiele do życzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto